کنگو

به دنبال افت ارزش ارز و افزایش فشارهای تورمی، سیاست‌گذاران پولی جمهوری دمکراتیک کنگو نرخ بهره پایه بین بانکی این کشور را به بیش از دو برابر افزایش دادند.

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، براساس اعلام «دئوگراتیاس موتومبو» رییس بانک مرکزی کنگو، نرخ بهره از ۷.۵ به ۱۸.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. این بالاترین سطح نرخ بهره از آوریل ۲۰۱۸ تاکنون محسوب می‌شود؛ سیاستگذاران این بانک در ماه جولای و پس از آنکه در ماه مارس نرخ بهره را به منظور حمایت از اقتصاد در بحبوحه پاندمی کرونا از ۹ به ۷.۵ کاهش دادند، تاکنون تغییر در آن اعمال نکرده بودند.

همزمان با اقدام بانک مرکزی کنگو برای حمایت از ارز داخلی، ذخایر ارزی این کشور با ۴۷ میلیون دلار کاهش به ۸۳۲ میلیون دلار در جولای رسید. ارز این کشور مدت‌ها است که تحت فشار قرار داد و عمده دلیل آن این است که سپرده‌ها و وام‌های بانک‌های کنگو دلاری است.

اوراق قرضه بانک مرکزی کنگو حالا جذابیت بیشتری پیدا کرده است؛ اوراقی که به این بانک کمک می کند ت نقدینگی مازاد هم تمام شده و در نتیجه افت ارزش ارز داخلی آهسته شود. «فلیکس تشیسکدی» رییس جمهوری کنگو روز جمعه اعلام کرد که دولت وی برای حمایت از ارزو مقابله با تورم، سیاست های مالی را سخت خواهد کرد. براساس اعلام بانک مرکزی این کشور، افزایش قیمت ها در سال جاری با متوسط ۲۰.۸ درصد نوسان خواهد کرد؛ نرخ هدف برای این شاخص ۷ درصد بوده است.

معدنچیان شاغل در بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده کبالت باوجود پاندمی همچنان به فعالیت خود ادامه داده اند؛ این موضوع می تواند افت رشد اقتصادی را به ۱.۷ درصد تحدید کند؛ پیش از این پیش‌بینی شده که این کشور با کاهش ۳.۴ درصدی رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ مواجه شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =