تایلند

پاندمی کرونا و محدودیت‌های اعمالی و ضربه ناشی از آن به بخش‌های گردشگری، صادرات و فعالیت داخلی، اقتصاد تایلند را با بزرگ‌ترین رکود خود در ۲۲ سال اخیر مواجه کرد.

به گزارش ایبِنا از رویترز، دومین اقتصاد بزرگ منطقه جنوب شرق آسیا که به شدت به گردشگری و صادرات وابسته است، در سه ماهه دوم سال ۱۲.۲ درصد کوچک شده که بیشترین کاهش رشد اقتصادی از سال ۱۹۹۸ و همزمان با بحران مالی آسیا محسوب می‌شود.

با این حال، رقم مذکور نسبت به پیش‌بینی ۱۳.۳ درصدی کاهش رشد اقتصادی که توسط اقتصاددانان شرکت کننده در نظرسنجی رویترز مطرح شده بود، بهتر است. رشد اقتصادی تایلند همچنین برمبنای سه ماهانه نیز با کاهش ۹.۷ درصدی بیشترین ریزش خود را در تاریخ ثبت شده آمار به ثبت رسانده که البته باز هم نسبت به پیش بنی ۱۱.۴ درصدی رویترز بهتر است.

مجمع توسعه اجتماعی و اقتصاد ملی تایلند (NESDC) پیش‌بینی خود را از تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۰ کاهش داد و حالا انتظار دارد که اقصاد این کشور مابین ۷.۳ تا ۷.۸ درصد در سال جاری کوچک شود؛ این رقم پیش‌تر ۵ تا ۶ درصد پیش‌بینی شده بود.

در حالی که تایلند پس از دو ماه بدون مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا، یکی از سخت گیرانه‌ترین قرنطینه‌ها را در بین کشورهای جهان تسهیل کرد، اقتصاد این کشور همچنان از محدودیت‌های جاری مسافرتی و تقاضای متزلزل جهانی متاثر است.

شمار گردشگران خارجی در سه ماهه منتهی به ژوئن به صفر رسید و تایلند در نتیجه موج جدید موارد ابتلا به کرونا، برنامه خود را برای ایجاد «حباب مسافرتی» به بعد موکول کرده است.

NESDC که آژانسی برنامه‌ریزی اقتصادی تایلند محسوب می‌شود، انتظار دارد که در سال جاری تنها ۶.۷ میلیون گردشگر خارجی به این کشور سفر کنند؛ این رقم نسبت به سال گذشته با رکورد ۳۹.۸ میلیون مسافر خارجی، افت ۸۳ درصدی را تجربه خواهد کرد.

این رکود در حالی رخ داده است که دولت تایلند در تلاش برای حمایت از اقتصاد خود از بسته ۶۱.۰۳ میلیارد دلاری رونمایی کرده و این در حالی است که بانک مرکزی این کشور نیز نرخ بهره را به اندازه ۷۵ نقطه پایه کاهش داده و آن را به رکورد ۰.۵درصد رسانده است.

این نهاد همچنین پیش‌بینی خود را از صادرات در سال جاری کاهش داده و انتظار دارد در سال ۲۰۲۰ با افت ۱۰درصدی مواجه شود؛ این رقم پیش‌تر ۸درصد پیش‌بینی شده بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =