بیت کوین

یکی از سیاستگذاران بانک مرکزی فرانسه با «افسانه و ارز جعلی» خواندن بیت کوین، گفت که این رمزارز برای اینکه در آینده به پول رایج تبدیل شود، هیچ شانسی ندارد زیرا معیارهای پول فعلی را برآورده نمی‌کند.

به گزارش ایبِنا از کریپتو نیوز، این ادعا در مقاله‌ای منتشر شده توسط بانک مرکزی فرانسه به چاپ رسیده و نویسنده آن «کریستین فیستر» دانشیار علوم اقتصادی و رمزارز در دانشگاه معتبر سوربون فرانسه است.

فیستر همچنین مدیرکل واحد ثبات و عملیات‌های مالی بانک مرکزی فرانسه نیز محسوب و از او به عنوان یکی از معماران اصلی سیاست رمزارز ملی بانک مرکزی فرانسه نیز یاد می‌شود. وی به طور کلی برای بیت‌کوین به منظور موفقیت بلند مدت هیچ شانسی قائل نیست و مدعی است که توکن‌های «نسل اول» همچون بیت‌کوین بخشی از «جستجو برای یک افسانه» هستند.

به گفته وی، بیت کوین اساسا برای انجام سرمایه‌گذاری‌های پرریسک و همچنین انجام مبادلات و پرداخت‌ها به طور بی‌نام و مجهول استفاده می‌شود؛ فرآیندی که از حریم شخصی محافظت می‌کند اما در عین حال تامین اعتبار فعالیت‌های غیرقانونی را نیز تسهیل می‌نماید.

وی با اشاره به تحقیقات منتشر شده در سال گذشته در ژورنال دانشگاهی «بازنگری مطالعات مالی»،  مدعی شد که «به طور تقریبی یک چهارم کل مبادلات انجام شده با بیت‌کوین که از حیث ارزش نیمی از آن را تشکیل می‌دهد، به فعالیت های غیرقانونی مربوط است.»

فیستر همچنین گفت که بیت کوین برای انتقال پول به خارج از کشور استفاده می‌شود. مثل بسیاری از کسانی که قبلا در مورد بیت کوین اظهارنظر کرده بودند، فیستر نیز معتقد است که بیت‌کوین از برآورده ساختن سه پیش نیاز تعریف شده از سوی اقتصاددانان کلاسیک، برای تبدیل شدن به پول عاجز مانده است.

وی در اینباره نوشت: به طور کلی، بیت کوین سه عملکرد اصلی پول را یا کاملا برآورده نکرده و یا به طور ناقص این کار را انجام داده است. بیت کوین واحد محاسبه نیست (حتی اگر اینطور هم باشد به ندرت برای قیمتگذاری کالا، خدمات و به ویژه کار و سرمایه قابل استفاده است)؛ بیت کوین یک ابزار پرداخت نیست (خریدهای بسیار کمی با بیت کوین انجام می‌شود)؛ ذخیره ارزش (نرخ تبادل آن برابر سایر ارزها مشخص نیست و بنابراین تعیین ارزش آن از حیث کالا و خدمات، بسیار پرنوسان است.)

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =