چین

چین نفتکش‌هایی را رزرو کرده که قادرند طی ماه آینده ۳۷ میلیون بشکه نفت خام را از آمریکا وارد کنند.

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، این میزان واردات برای چین یک رکورد محسوب خواهد شد و این در حالی است که تنش‌ها مابین طرفین تشدید شده و پکن در راستای پایبندی به تعهدات خود تحت توافق تجاری که سال گذشته با واشگتن منعقد کرد، اقدام به چنین کاری خواهد کرد.

چین متعهد است که در سال جاری حدود ۱۸.۵ میلیارد محصولات انرژی مازاد از آمریکا خریداری کرده و این مبلغ سال آینده نیز ۳۳.۹ میلیارد دلار خواهد بود. محصولات مذکور از نفت خام و گاز طبیعی مایع تا زغال سنگ و فرآورده‌های نفتی متغیر است. با این حال، پاندمی ویروس کرونا تقاضای جهانی را از هم پاشیده است؛ تقاضایی که به مصرف این محصولات کمک می کرد و حالا پکن برای پایبندی به تعهدات خود کار به مراتب سخت‌تری پیش رو دارد.

حتی پیش از پاندمی در خصوص توانایی چین برای خرید این میزان محصولات انرژی ابهاماتی وجود داشت. افزایش موجود انبارهای نفت و گاز طبیعی مایع و همچنین قیمت به مراتب بالاتر گاز آمریکا از جمله عوامل این ابهامات تلقی می شد.

اما نکته جالب توجه این است که با وجود این موضوع، مجموع واردات نفت چین در نیمه نخست سال بیشتر از زمان مشابه سال گذشته بود. در واقع براساس آمارها، چین به طور میانگین روزانه ۱۰.۷۸ میلیون بشکه نفت از آمریکا وارد کرده که با وجود پاندمی، در مقایسه با سال ۲۰۱۹، ۱۰ درصد بیشتر است.

همچنین واردات نفت چین از آمریکا نیز افزایش یافته به طوری که پکن در نیمه نخست سال ۵ میلیون تن یا معادل روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت وارد کرده که در مقایسه با رقم سال گذشته بیشتر است اما نسبت به توافق انجام شده با واشنگتن همچنان رقم پایینی محسوب می‌شود. چین تا ماه ژوئن تنها حدود پنج درصد از تعهدات خرید را انجام داده که معادل خرید محصولات انرژی به ارزش ۱.۲۹ میلیارد دلار است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =