• ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
  • کد خبر: 118530
عربستان

رییس اتاق بازرگانی عربستان سعودی خواستار تحریم محصولات ترکیه شد.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، رییس اتاق بازرگانی عربستان سعودی در نتیجه گزارش های بازرگانان مبنی بر اینکه خصومت بین آنکارا و ریاض مانع جریان کالاها بین دو قدرت منطقه ای است خواستار تحریم محصولات ترکیه شد.

در پی افزایش تنش ها میان عربستان سعودی و ترکیه، امسال دو کشور برخی از وب سایت های خبری یکدیگر را مسدود کردند. تاجر آجلان ال آجلان روز شنبه در توییتر گفت: مسئول تحریم همه چیز ترکیه، اعم از واردات، سرمایه گذاری یا گردشگری، هر تاجر و مصرف کننده سعودی است، تا پاسخی به ادامه خصومت دولت ترکیه علیه رهبری، کشور و شهروندان ما باشد.

اتاق بازرگانی عربستان یک گروه غیر دولتی از مقامات بازرگانی بخش خصوصی است. در پاسخ به پرسش رویترز، دفتر رسانه دولتی عربستان سعودی گفت که این کشور متعهد به پیمان های تجارت بین المللی و سرمایه گذاری و تجارت آزاد است.

بیش از یک سال است که برخی از تجار سعودی و ترک حدس زده اند که عربستان سعودی تحریم غیررسمی واردات از ترکیه را اعمال می کند. یک واردکننده سعودی به رویترز گفت: کانتینرهایی که امسال از ترکیه وارد کرده سه ماه قبل از آزاد شدن در گمرک مانده است. وی گفت مقامات گمرک به طور غیررسمی به او توصیه می کنند که دیگر به طور مستقیم از ترکیه واردات نداشته باشد.

هفته گذشته، محمت گوزل مانصور، قانونگذار مخالف دولت ترکیه گفت که کالاها، به ویژه میوه ها و سبزیجات فاسد شدنی صادر شده از منطقه او در هاتای، هنگام ورود بیش از زمان لازم در مرز عربستان، نگهداری می شود.

وی در اظهارنظرهای منتشر شده در رسانه های ترکیه و صفحه توییتر خود اظهار نگرانی کرد که آنچه وی به عنوان تحریم جزئی و غیررسمی عربستان سعودی توصیف کرده ، گسترش خواهد یافت. روز پنج شنبه، طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در پارلمان گفت: نباید فراموش کرد که کشورهای مورد نظر دیروز وجود نداشته و احتمالاً فردا نیز وجود نخواهند داشت، اما به اذن الله ما برای همیشه در این جغرافیا پرچم خود را به اهتزار در می آوریم.

داده های تجاری ترکیه و عربستان سعودی کاهش زیاد غیرمعمولی را در تجارت دو طرفه در سال جاری نشان نمی دهند. در سه ماهه دوم، ترکیه از نظر ارزش واردات، دوازدهمین شریک تجاری عربستان سعودی بود. آخرین اطلاعات نشان می دهد واردات عربستان از ترکیه در ماه جولای حدود ۱۸۵ میلیون دلار بوده است، در حالی که در ژوئن تقریبا ۱۸۰ میلیون دلار بود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =