• ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
  • کد خبر: 119991
هند و چین

تنش تجاری بین دو کشور چین و هند افزایش یافته و پکن، دهلی نو را به نقض مقررات سازمان تجارت جهانی متهم می‌کند.

به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، پکن می گوید هند پس از ممنوعیت ۴۷ برنامه چینی به دلیل ادعاهای امنیتی، اصول و قوانین اساسی بازار از سازمان تجارت جهانی (WTO) را نقض می کند.

این اقدام فشار بیشتری به روابط متشنج بین پرجمعیت ترین کشورهای جهان می افزاید. در اوایل سال جاری، دهلی نو ۱۷۷ برنامه تلفن همراه چینی از جمله سرویس بسیار محبوب اشتراک ویدیویی TikTok و بازی نبرد چند نفره آنلاین (PUBG) را ممنوع کرد. در این مرحله، هیچ برنامه چینی در میان ۵۰۰ برنامه برتر مورد استفاده در هند باقی نمانده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با ابراز نگرانی شدید از اقدامات جدی هند، خواستار اصلاح فوری رویکرد تبعیض آمیز و جلوگیری از آسیب بیشتر به همکاری های دو جانبه شد. روابط سیاسی و اقتصادی بین دو ملت پس از کشته شدن تعدادی از سربازان هندی در درگیری نظامی با نیروهای چینی در هیمالیا در ماه ژوئن، بدتر شد. از آن زمان، تحریم چین در رسانه های اجتماعی هند گسترش یافته است، افرادی که ویدیوهایی را نشان می دهند که تخریب محصولات ساخت چین را نشان می دهد.

در اوایل سال جاری، دهلی نو نیز سیاست سرمایه گذاری خارجی خود را تغییر داده است، طبق آن سرمایه گذاران چینی قبل از سرمایه گذاری در شرکت های هندی نیاز به تایید دولت دارند. این اقدام باعث کاهش سرمایه گذاری چینی ها در استارت آپ های هندی شده است.

در حال حاضر چین بزرگترین منبع واردات برای هند است. طبق آخرین اطلاعات رسمی، تجارت دوجانبه بین دو کشور در سال ۲۰۱۹ به ۹۷ میلیارد دلار رسیده که دو سوم آن واردات هند است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =