رمز ارز

نماینده مردم شیراز گفت: بانک مرکزی باید برای رمزارزها چارچوب مشخص کرده و هشدارهای لازم را بدهد و در حدی که ضرورت دارد اجازه فعالیت صادر و فراتر از آن را مانع شود.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مجلس و نماینده مردم شیراز در گفت‌ و گو با خبرنگار ایبِنا درباره وضعیت و چگونگی استفاده از رمزارزها با توجه به تلاش برای تدوین برخی مقررات در این زمینه توسط بانک مرکزی گفت: رمزارزها پیچیدگی خاصی دارند، اما این روزها شدیدا مورد استقبال قرار گرفته و افراد زیادی به آن ورود پیدا کردند، منتها غافل از این هستند که مخاطرات خاص خود را هم دارد.

وی در ادامه ابراز کرد: برای بازاری با این ویژگی چنانچه بانک مرکزی از آن مراقبت به عمل نیاورد، همان اتفاقات بازار بورس با شرایط خطرناک‌تری روی خواهد داد. لازم است تا بانک مرکزی به سرعت ورود پیدا کند و برای آن چارچوب مشخص سازد و هشدارهای لازم را را به گوش مشتاقانش برساند و در حدی که ضرورت دارد، اجازه فعالیت صادر و فراتر از آن را مانع شود. چنانچه امکان این امر وجود ندارد تمام تبعات و پیامدهای منفی ناشی از ورود افراد غیرمتخصص مربوط به این بازار را مورد گوشزد قرار دهد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در این خصوص به مسئله بورس اشاره کرد و افزود: اکنون مشکل این است، افرادی که به دنبال سودهای بادآورده و آنچنانی هستند به چنین بازارهایی ورود پیدا می‌کنند، در حالی که اتفاقی که در بازار سهام و بورس روی داد، باید درس عبرتی باشد.

نماینده مردم شیراز در ادامه تصریح کرد: بازار بورس غیرحرفه‌ای‌ها را جذب خود کرد و با ترکیدن حباب قیمتی بسیاری از مردم را مشکل‌دارساخت. بنابراین بحث فوق را حتما باید مدنظر داشت و توجه کرد که چنین اتفاقی در رابطه با رمز ارزها به تکرار در نیاید. البته این نکته را هم باید مورد توجه قرار داد  که رمزارزها به دلیل یکسری از ویژگی‌های خاص خود در شرایط تحریمی کمک کننده هستند، اما برای افرای که به حفظ ارزش اندوخته خود می‌اندیشند، جذابیت‌های خاصی پیدا کرده و به شکل افراطی آن‌ها را مجذوب ساخته که خطرناک است.

قادری در رابطه با قدم‌های بانک مرکزی برای جلوگیری از مالباختگی فعالان در این زمینه اظهار داشت: همانطور که اشاره شد باید هشدارهای لازم را مطرح کرد و گروهی که به این سمت تمایل یافتند کاملا آگاهانه دست به این اقدام بزنند تا بعدها طلبکار نشوند. چنانچه فردی با تمام اطلاعات و اشراف و تسلطی که پیدا می‌کند، وارد این بازار شود دیگر هر اتفاقی که روی دهد خود مقصر است، اما گروهی از افراد به دلیل ناآگاهی و تنها با انگیزه سودجویی به این بازار ورود پیدا می‌کنند و چنانچه خسارتی هم متوجه آنها شود، همه را غیر از خود مقصر می‌دانند.

وی در ادامه بیان کرد: بانک مرکزی باید بازارهایی که قدرت مالی مردم را حفظ می‌کند را مورد تقویت قرار دهد، شاید سپرده‌گذاری خیلی جذابیت نداشته باشد، ولی سپرده‌گذاری‌های ارزی یا اوراق مشارکت ارزی در این زمینه کمکی به حساب آید، بنابراین نیاز است تا بیشتر مورد توجه قرار گیرد.  

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات اضافه کرد: بازار رمز ارز بازاری پُرریسک محسوب می‌شود و کسانی که تصمیم گرفتند تمام دارایی خود را وارد این بازار سازند، تامل کنند و مطالعه بیشتری انجام دهند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =