یوآن

یک مقام ارشد روس گفت: روسیه و چین در حال مذاکره برای ایجاد نظام پرداخت بین المللی با استفاده از ارزهای ملی یکدیگر هستند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از اسپوتینک، «سرگی پریخودوف» معاون اول بخش کارمندان دولت روسیه گفت: روسیه و چین در حال مذاکره برای ایجاد نظام پرداخت بین المللی است که از ارزهای ملی خود استفاده کنند.

وی گفت: در اواخر سپتامبر، موضوع تسویه حساب های مشترک در دستور کار بمنظور همکاری مالی قرار گرفت؛ ضمن اینکه ایجاد نظام تسویه حساب بین المللی با بکارگیری مستمر ارزهای ملی در حال رایزنی است.

«پریخودوف» افزود: ۲ کشور بر سر توافق برای ساز وکار مشترک تسویه حساب ها به ارزهای ملی کار کرده اند. این کار به دلیل تحریم های آمریکا ضروری است و داشتن مکانیزم های جدید بمنظور انجام تسویه حساب های مشترک بین نهادهای اقتصادی ۲ کشور با پول های ملی لازم است.

تصور ما بر این است که انتقال تسویه حساب ها به ارزهای ملی بطرز معناداری ریسک های تراکنش و نیز وابستگی به دلار را در تجارت ۲ جانبه کاهش می دهد و از نوسانات نرخ ارز جلوگیری می شود و نیازی به هزینه برای انتقال پول نیست.  

همچنین «دیمتری مدودوف» نخست وزیر روسیه هم در سخنرانی خود در نمایشگاه بین المللی واردات در شانگهای چین گفت: از افزایش بیشتر وام مشترک به ارزهای ملی استقبال می کنیم که شامل اعطای وام برای اجرای پروژه های سرمایه گذاری است.  

وی گفت: روابط میان روسیه و چین تا زمانیکه بر پایه احترام متقابل است، وابسته به وضعیت اقتصادی و سیاسی موجود نیست و احترام متقابل باعث ایجاد بستری برای توسعه مناسبات تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری و نیز استفاده از ارزهای ملی در تجارت می شود. معتقد هستم که تقویت اعتبار فاینانس به یوآن و روبل در پروژه های سرمایه گذاری کار درستی است.

بر پایه این گزارش، «اسبربانک» روسیه بطور فعالانه با تعدادی از بانک های چینی برای تامین وام به یوآن برای شرکت های روسی کار می کند. روسیه به دنبال تنوع بخشیدن صندوق خود به یوان از قبیل ابزارهای بدهی به یوان است. روسیه در حال حاضر به دنبال کنار گذاشتن دلار در تراکنش های بین المللی خود به دلیل اعمال تحریم های غرب علیه مسکو است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =