پرچم ایران و روسیه

رییس جمهور روسیه توافق موقت تجارت آزاد میان اتحادیه اقتصادی اورآسیا و ایران را امضا کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از تاس نیوز، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه قانون توافق موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری میان اتحادیه اقتصادی اورآسیا و جمهوری اسلامی ایران را امضاء کرد. این قانون در پورتال رسمی اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شد و توسط دومای دولتی و شورای فدراسیون این کشور به ترتیب در پانزدهم و بیست و سوم ماه جاری میلادی تصویب شد.

به منظور تصویب این قرار داد موقت برای تشکیل منطقه آزاد تجاری میان اورآسیا و اعضای آن از یکطرف و جمهوری اسلامی ایران از طرف دیگر، این سند در هفدهم ماه می سال جاری میلادی در آستانه امضاء شده بود.

این توافق در هفدهم ماه می سال جاری میلادی در آستانه به امضاء رسید و قوانین اصلی تجارت میان اورآسیا و ایران بسیار نزدیک به قوانین سازمان تجارت جهانی است که ایران عضو آن نیست. این توافق شرایطی را برای تقویت توسعه همکاری تجاری و اقتصادی میان کشورها از طریق آزاد سازی قوانین تجارت متقابل آنها ایجاد می کند. این سند تعهدادت طرف ها، ایجاد  شرایطی برای کاهش یا حذف تعرفه ها و برداشتن موانع در رابطه با یکسری کالاهای خاص تعریف می کند. همچنین این توافق نرخ ترجیحی عوارض گمرک که برای چنین کالاهایی اعمال می شود را مشخص می کند.  

بر همین اساس، توافق شده که طرف وارد کننده، اقدامات بهداشتی و ملاحظات کشاورزی کشور صادر کننده را حتی اگر با موازین آنها متفاوت باشد یا اقداماتی که در کشورهای ثالث اعمامل می شود را به رسمیت بشناسد.

این توافق قوانینی را برای مبداء کالا تعیین می کند تا برای نظام تعرفه ترجیحی اعمال شود. بر پایه این گزارش، این توافق ۶۰ روز بعدا از تاریخ دریافت آخرین یادداشت مکتوب توسط اعضا اورآسیا و ایران اجرایی می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =