بورس

یک تحلیل‌گر بازارهای مالی اعلام کرد: عملیاتی شدن سازوکار مالی ویژه اروپا با ایران «اینستکس» می‌تواند فضای تالار شیشه‌ای را به سمت رونق بیشتر سوق دهد.

ایوب رمضانی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اعلام اینکه عملیاتی شدن سازوکار مالی ویژه اروپا با ایران «اینستکس» در بازار سرمایه با واکنش مثبت سهامداران مواجه خواهد شد، اظهار داشت: همیشه سرمایه گذاران در بازار سرمایه در برابر تحولات و شوک های مثبت و منفی نسبت به سرمایه گذاران در سایر بازارهای سرمایه پذیر واکنش سریع تر و به هنگام تری از خود نشان می‌دهند و بر همین اساس انتظار می‌رود که اجرایی شدن «اینستکس» به یک شوک مثبت در تالار شیشه ای برای فعالان آن منجر شود.

پیام‌های امیدوارکننده برای سهامداران

وی در ادامه افزود: هر چند پیاده سازی این ساز و کار مالی بعد از ماه ها به مراحل پایانی خود نزدیک شده و تا به امروز ۱۰۰ درصد عملیاتی نشده، اما حتی اعلام اجرایی شدن این توافق تازه بین ایران و اتحادیه اروپا حاوی پیام های امیدوارکننده ای برای بورس و سرمایه گذاران آن است تا با اعتماد و اطمینان بیشتری در این بازار اقدام به برنامه ریزی و داد و ستدهای پُرحجم خود کنند و در نهایت بازار سرمایه با طراوت و بازدهی بیشتری به راه خود ادامه دهد.

تاثیر نگاه بنیادی

رمضانی درباره این مسئله که آیا اگر اجرایی شدن «اینستکس» به صورت محدود آغاز شود می‌تواند در بورس تاثیرات عمیقی از خود برجای بگذارد به ایبِنا گفت: باید به این مسئله به صورت بنیادی و کلان نگاه کنیم. بر همین مبنا «اینستکس» و اجرایی شدن در بالاترین ظرفیت آن می‌تواند به یک موتور محرک در اقتصاد ایران منجر شود و با به حرکت درآوردن چرخ های تولید - صنعت - انتقال ارز - گشایش های تازه تری را در کشور ایجاد کند و به تبع آن بازار سرمایه، بورس و سهامداران آن نیز همزمان با این گشایش ها منتفع می‌شوند و این مهم ترین اتفاقی است که «اینستکس» در بازار سرمایه شکل خواهد داد.

چشم انداز بازار سهام

این تحلیل‌گر بازارهای مالی درخصوص چشم انداز بازار سهام تا پایان شش ماهه نخست سال جاری نیز اظهار داشت: بررسی گزارش های ۳ ماهه ناشران و اتمسفر مثبت این روزهای تالار شیشه ای حاوی نکات و تحلیل های امیدوار کننده ای است به طوری که ارزیابی های تکنیکال و بنیادی نیز این مسئله را تایید می‌کند که صنایع حاضر در تالار شیشه ای در شرایط متعادلی قرار دارد و بیش از ۸۰ درصد صنایع و بنگاه های حاضر در این بازار روند رو به رشدی را تجربه می‌کنند که البته در این میان صنایع فلزی، پتروشیمی، نفتی، خوارکی، دارویی و ... از وضعیت مناسب تری برخوردار هستند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =