چین افزایش تعرفه‌ اروپا برای خودروهای برقی را محکوم کرد

چین افزایش تعرفه‌ اروپا برای خودروهای برقی را محکوم کرد
چین تصمیم اتحادیه اروپا برای افزایش تعرفه واردات خودروهای برقی از چین را محکوم کرد.
کد خبر : ۱۶۴۱۸۲

به گزارش ایبنا به نقل از یورونیوز، چین تصمیم اتحادیه اروپا برای افزایش تعرفه واردات خودرو‌های برقی از چین را محکوم کرد.

کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، اعلام کرد در صورتی که مذاکرات با چین به یک راه حل موثر منجر نشود از اوایل ماه ژوئیه، تعرفه‌های موقتی را اعمال خواهد کرد؛ اقدامی که خودروسازان چینی را با تعرفه‌های اضافی تا ۳۸ درصد نسبت به سطح فعلی ۱۰ درصد مواجه خواهد کرد.

هی یادونگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین روز پنجشنبه در یک نشست خبری این اقدام را محکوم کرد.

 

وی گفت: این (تصمیم) نه تنها به حقوق و منافع مشروع صنعت خودرو‌های برقی چین لطمه می‌زند و همکاری دوجانبه سودمند بین چین و اروپا را در زمینه خودرو‌های انرژی جدید مختل می‌کند، بلکه صنعت خودروسازی و زنجیره‌های تامین جهانی از جمله در اتحادیه اروپا را نیز مخدوش می‌کند.

سخنگوی وزارت بازرگانی چین افزود: این یک اقدام آشکار برای حمایت‌گرایی است.

بر اساس این گزارش، حمایت گرایی سیاست اقتصادی جلوگیری از تجارت بین کشور‌ها از طریق وضع تعرفه بر کالا‌های وارداتی، محدودسازی حجم واردات و شماری دیگر از ضوابط دولتی است.

این سیاست با تجارت آزاد که در آن موانع دولتی باید حداقل نگه داشته شوند، تضاد دارد. این سیاست در سالیان اخیر در راستای جنبش‌های ضد جهانی‌سازی بوده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا مدعی است تحقیقاتی که سال گذشته آغاز کرد نشان می‌دهد که صنعت خودرو‌های برقی چین "از یارانه‌های ناعادلانه" سود می‌برد و باعث ایجاد "آسیب اقتصادی" برای تولید کنندگان خودرو‌های الکتریکی در اتحادیه اروپا می‌شود.

 

منبع: تسنیم

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر