بورس

یک کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار سهام اظهارداشت: نوسان‌هایی که در برخی از زمان‌ها در بورس شکل می‌گیرد مقطعی است، ادامه دار نخواهد بود و در حال حاضر تالار شیشه‌ای تحت تاثیر نرخ ارز است.

بابک احمدی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا در خصوص رشد و سقوط های معاملات تالار شیشه ای در چند هفته اخیر اعلام کرد: اگر این مسئله را که بورس یک بازار به شدت پویا و پُرنوسانی است را بپذیریم می توانیم راحت تر در برابر نوسان هایی که در این بازار شکل می گیرد به تحلیل و ارزیابی برسیم کما اینکه باید به صورت دقیق ریشه های اینگونه افت و خیزها را نیز در نظر داشته باشیم.

تاثیر تحولات سیاسی و اقتصادی

این تحلیل گر بازار سهام در ادامه افزود: در چند مدت اخیر اندکی شاهد اتفاق های تازه تری در حوزه سیاسی و اقتصادی در کشور هستیم که طبیعتا توانسته است تاثیراتی را در معاملات سهامداران در بورس از خود برجای بگذارد، به طوری که تقابل توقیف نفتکش ها از سوی انگلیس و ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز و حاشیه هایی که ایجاد کرد، اندکی پالس های منفی را به سمت سرمایه گذاران هدایت کرد و باید بپذیریم که اینگونه زمان ها اندکی تردید برای فعالان در بازارهای سرمایه پذیر ایجاد می شود که بازار سرمایه هم از آن مستثنی نیست.

فشار ارزی تالار شیشه‌ای

احمدی درباره تاثیر رویدادهای اقتصادی در بورس نیز معتقد است که تالار شیشه ای همیشه از افزایش یا کاهش نرخ ارز منتفع یا متضرر شده و فقط زمان این نوسان ها برای رشد یا کاهش معاملات و شاخص های بورس متفاوت بوده است. در حالی که در روزهای که ارز به بالاترین سطح قیمتی رسید و همگان انتظار داشتند نقدینگی از بازار سرمایه به سمت بازار ارز کوچ کند نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه بخش عمده ای از صنایع بازار سهام که در بخش صادرات فعال بودند با رشد قیمت، سود و بازدهی مواجه شدند و فضای مثبتی را در این بازار شکل دادند و به تبع آن فضای معاملات به سمت رونق پیشروی کرد.

وی در ادامه گفت: عکس این واکنش «افزایش قیمت ارز» را نیز در بازار سهام این روزها شاهد هستیم و شاهد هستیم که «کاهش قیمت ارز» به فشاری منفی در داد و ستدها تبدیل شده و عملا سود شرکت های صادراتی را با چالش مواجه کرده و همین اتفاق به محرکی منفی در بین سهامداران و شرکت ها تبدیل شده و شاهد افت شاخص ها در بورس هستیم که ریزش ۷۰۰۰ واحدی چندی قبل نقطه اوج این فشارهای منفی در بازار سهام بود.

چشم‌انداز بازار سهام

این کارشناس بازار سرمایه با نگاهی مثبت آینده تالار شیشه ای را ارزیابی کرد و گفت: به هر حال هر صعودی به یک سقوط منجر می شود و این نوسان ها در نهایت به یک شرایط تعادل خواهند رسید و بورس هم بارها این وضعیت را از سر گذرانده و نباید این نوسان ها را همیشگی و دائمی بدانیم. از سویی دیگر با نزدیک شدن به پایان شش ماه ابتدایی سال جاری، ناشران بورسی می‌بایست گزارش های مالی دوره منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۹۸ را ارائه کنند و همین افشای اطلاعات می تواند حاوی پیام های خوبی برای سهامداران و بازیگران اصلی تالار شیشه ای باشد و در عین حال تلاطمات فعلی سیاسی و اقتصادی هم در یک وضعیت پایدار قرار می گیرند و بورس مسیر خود را ادامه می دهد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =