• ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷
  • خبرنگار: faraji
  • کد خبر: 132358
تورم

تورم مصرف‌کننده کره جنوبی بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌ها افزایش یافت و در ماه آوریل به بالاترین حد خود در بیش از ۱۳ سال گذشته رسید.

به گزارش ایبِنا، داده‌های مرکز آمار کره جنوبی نشان می‌دهد که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در آوریل ۴.۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که از رشد ۴.۱ درصدی در ماه قبل بیشتر است و بسیار سریع‌تر از نرخ ۴.۴ درصدی در نظرسنجی رویترز افزایش یافته است.

بر اساس گزارش رویترز، نرخ تورم کره جنوبی حتی از بالاترین پیش‌بینی در میان ۱۱ اقتصاددان حاضر در نظرسنجی فراتر رفت و سریع‌ترین رشد سالانه را از اکتبر ۲۰۰۸ ثبت کرد، در حالی که برای سیزدهمین ماه متوالی بالاتر از هدف ۲ درصدی بانک مرکزی بود.

بانک مرکزی کره جنوبی (BOK) نشست داخلی مقامات را برای بررسی داده‌های تورم تشکیل داد و معاون رئیس‌جمهور بر لزوم مدیریت انتظارات تورمی توسط مقامات تاکید کرد.

تورم اصلی که رشد قیمت‌ها را بدون احتساب انرژی و مواد غذایی اندازه‌گیری می‌کند، از ۲.۹ درصد در ماه مارس در آوریل به ۳.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و بالاترین نرخ از ماه می ۲۰۰۹ را نشان داد.

به نقل از ایرنا؛ بانک مرکزی کره جنوبی ماه گذشته در اقدامی غافلگیرکننده، نرخ بهره معیار خود را با افزایش ۲۵ واحد پایه به ۱.۵۰ درصد افزایش داد و مبارزه با تورم را تشدید کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =