دلار

دومین بانک بزرگ روسیه اعلام کرد رییس جمهور ولادیمیر پوتین از کنار گذاشته شدن دلار از بخش مالی روسیه حمایت می کند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از راشاتودی، «آندری کاستین» رییس دومین بانک بزرگ روسیه، «وی تی بی» گفت: رییس جمهور ولادیمیر پوتین از کنار گذاشتن دلار در بخش مالی روسیه حمایت می کند. وی افزود: این حرکت به معنی حذف کامل دلار نیست.  

ایده حذف دلار از اقتصاد روسیه به تازگی به دلیل بالا گرفتن تنش میان مسکو - واشنگتن بطور جدی در این کشور مورد بحث قرار گرفته است. در ماه جولای، «کاستین» طرحی را برای کنار گذاشتن دلار و استفاده از روبل در تسویه حساب های بین المللی ارائه کرده بود که شامل ۴ مرحله است. گام اول آن شامل انتقال سریع پرداخت ها به دیگر ارزها در زمان انجام مبادلات مرتبط با واردات - صادرات با دیگر ارزها است که ارزهای جایگزین شامل یورو، یوآن و روبل هستند.

روسیه بعداز وضع تحریم های واشنگتن و همپیمانان آن علیه مسکو در سال ۲۰۱۴ میلادی به دنبال راه هایی برای کاهش وابستگی خود به دلار آمریکا است. در ماه می ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه گفت: از آجایی که آمریکا در حال وضع تحریم های یکجانبه و نقض قوانین سازمان تجارت جهانی است، روسیه دیگر نمی تواند به سیستم مالی متکی به دلار اعتماد کند؛ ضمن اینکه انحصاری بودن دلار برای اقتصاد جهانی خطرناک و ناامن است.

موضوع کنار گذاشتن دلار در اقتصاد روسیه بعداز آنکه لایحه ای به کنگره آمریکا در ماه اوت با هدف اعمال محدودیت بر روی موسسات مالی روسیه ارائه شد، جدی شده است. پیش از این وزیر دارایی روسیه از طرح «کاستین» حمایت کرده و گفته بود نقش دلار آمریکا در حال حاضر به شدت رو به کاهش است. بر پایه این گزارش، بانک مرکزی روسیه به دنبال سیاست دلار زدایی است و آن را ادامه خواهد داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =