• ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
  • کد خبر: 104085
ایران و ترکیه

در هفت ماهه نخست سال ۲۰۱۹، تراز تجاری کالایی ایران و ترکیه با احتساب نفت خام حدود ۱.۴ میلیارد دلار به نفع ایران بوده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به روند تجارت بین ایران و ترکیه در هفت ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی پرداخته و نوشته است: متوسط صادرات ماهانه ایران به ترکیه طی هفت ماهه نخست ۲۰۱۹، حدود ۴۰۳ میلیون دلار بوده که در مقایسه با متوسط صادرات ماهانه ایران به این کشور در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است. متوسط واردات ماهانه ایران از ترکیه نیز طی هفت ماهه نخست ۲۰۱۹، حدود ۲۰۰ میلیون دلار بوده که نسبت به متوسط واردات ماهانه در سال ۲۰۱۸ تغییر چندانی نداشته است.

در هفت ماهه نخست ۲۰۱۹، تراز تجاری کالایی ایران و ترکیه با احتساب نفت خام حدود ۱.۴ میلیارد دلار به نفع ایران بوده است. اگرچه تراز تجاری این دو کشور همچنان به واسطه صادرات نفت و محصولات نفتی، به نفع ایران مثبت است، اما آمارهای مشابه در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد طی مدت مذکور، تراز تجاری ایران و ترکیه به میزان حدود ۱.۶ میلیارد دلار تضعیف شده است.

آمارهای ماهانه تجارت ایران و ترکیه نشان می‌دهد تراز تجاری ایران و ترکیه پس از ۱۸ ماه تراز مثبت به نفع ایران، در ماه جولای ۲۰۱۹، به نفع ترکیه مثبت شده است. به نظر می‌رسد کاهش قابل ملاحظه صادرات ایران به ترکیه در جولای ۲۰۱۹ که از ماه ژوئن آغاز شده بود، دلیل اصلی مثبت شدن تراز تجاری این دو کشور به نفع ترکیه است.

مطابق نمودار یک، ارزش صادرات ایران به ترکیه در ماه ژوئن با کاهش ماهانه بیش از ۷۰ درصدی به ۱۴۸ میلیون دلار و در ماه جولای با کاهش ماهانه حدود ۳۰ درصدی به ۱۰۳ میلیون دلار رسیده که این رقم طی ۱۸ ماه اخیر بی‌سابقه است.

تجارت کالایی ایران و ترکیه

مطابق نمودار ۲، طی بازه زمانی ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۸، بالاترین تجارت کالایی ایران و ترکیه مربوط به سال ۲۰۱۴ با رقم ۱۳.۷ میلیارد دلار بوده که بعد از آن، کل تجارت بین دو کشور با وجود نوساناتی، تقریباً در سطح ۱۰ میلیارد دلار باقی مانده است. ارزش کل تجارت ایران و ترکیه (صادرات و واردات) در هفت ماهه نخست ۲۰۱۹ حدود ۴ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۳۳ درصد کاهش یافته است. چنانچه طی ماه‌های باقی‌مانده سال ۲۰۱۹ نیز روند ارزش صادرات و واردات این دو کشور مشابه هفت ماهه اول ۲۰۱۹ در نظر گرفته شود، پیش‌بینی می‌شود حجم تجارت ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸ حدود ۲۴.۵ درصد کاهش یابد.

صادرات کالایی ایران به ترکیه

ارزش صادرات ایران به ترکیه طی هفت ماهه نخست ۲۰۱۹، حدود ۲.۸میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸، تقریباً ۳۸ درصد کاهش داشته است. متوسط ارزش صادرات ماهانه ایران به ترکیه در هفت ماهه نخست ۲۰۱۹، حدود ۴۰۳  میلیون دلار بوده که نسبت به متوسط ارزش صادرات ماهانه ایران به این کشور در سال ۲۰۱۸، تقریباً ۳۰ درصد کاهش داشته است.

براساس آمارهای گمرک ایران، طی هفت ماهه منتهی به تیر۱۳۹۸، ارزش صادرات کالایی بدون نفت خام ایران به ترکیه ۲.۸  میلیارد دلار برآورد شده که تقریباً با رقم مندرج در آمارهای رسمی کشور ترکیه طی هفت ماهه نخست ۲۰۱۹ برابر است؛ در حالی که در آمارهای گمرک ایران، صادرات نفت خام لحاظ نمی‌شود و رقم مندرج در آمارهای ترکیه با احتساب نفت خام است.

بیش از ۵۶ واحد درصد از کاهش ۳۸ درصدی ارزش صادرات کالایی ایران به ترکیه طی هفت ماه نخست ۲۰۱۹، به واسطه کاهش ارزش صادرات کالاهای ذیل فصل ۲۷ کتاب مقررات صادرات و واردات (سوخت‌های معدنی، روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها؛ مواد قیری و موم‌های معدنی) بوده که شامل نفت خام و فرآورده‌های نفتی نیز می‌شود.

مطابق نمودار ۳، طی سال‌های گذشته، همواره بخش قابل توجهی از صادرات کالایی ایران به ترکیه، متعلق به صادرات فصل ۲۷ بوده است. طی بازه زمانی ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۸، به طور میانگین سهم کالاهای فصل ۲۷ از کل صادرات کالایی ایران به ترکیه، حدود ۸۱ درصد است. بخش غیرنفتی صادرات کالایی ایران تقریباً رقم و یا سهم ثابت و ناچیزی را از صادرات کالایی ایران به ترکیه داشته است. ضمن اینکه طی سال‌های مورد بررسی، تحول معناداری در افزایش صادرات این اقلام هم اتفاق نیفتاده است.

هفت ماهه نخست ۲۰۱۹، تقریباً ۷۵ درصد از صادرات کالایی ایران به ترکیه (معادل تقریبی ۱.۲ میلیارد دلار) مربوط به محصولات مندرج در فصل ۲۷ بوده که حدود ۴۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. طی مدت مذکور، ارزش صادرات سایر کالاها (به جز نفت و فرآورده‌های نفتی) نیز تقریباً ۱۵ درصد کاهش داشته و به ۷۲۲ میلیون دلار رسیده است.

واردات کالایی ایران از ترکیه

ارزش واردات ایران از ترکیه طی هفت ماهه نخست ۲۰۱۹، حدود ۴.۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸، تقریباً ۷ درصد کاهش داشته است. متوسط ارزش واردات ماهانه ایران به ترکیه در هفت ماهه نخست ۲۰۱۹ نیز حدود ۲۰۰ میلیون دلار بوده که نسبت به متوسط ارزش صادرات ماهانه ایران به این کشور در سال ۲۰۱۸، تغییر چندانی نداشته است.

عامل مسلط در کاهش ارزش واردات ایران از ترکیه در هفت ماهه نخست ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش ارزش واردات محصولات فصل ۸۴ کتاب مقررات صادرات و واردات (دیگ‌های بخار آب گرم، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی، اجزا و قطعات آنها) است. واردات این گروه محصولی با کاهش ۳۹ درصدی نسبت به هفت ماهه ۲۰۱۸، به حدود ۱۲۳ میلیون دلار در هفت ماهه ۲۰۱۹ رسیده است.

کاهش ۷۲ درصدی ارزش واردات گروه محصولات فصل ۸۷ (وسایل نقلیه زمینی غیر از نواقل روی خط راه آهن یا تراموای و ...) و رسیدن ارزش واردات این گروه به ۳۰ میلیون دلار نیز عامل تاثیرگذار بعدی در رشد منفی ۷ درصدی ارزش واردات ایران از ترکیه در مدت مورد بررسی بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =