17 تير 1398 - 16:00

افزایش درآمدهای مالیاتی بدون فشار به مودیان خوش حساب

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سازمان امور مالیاتی به دنبال افزایش درآمدهای مالیاتی است، اما هرگز به دنبال فشار به مودیان خوش حساب و خوش عملکرد نیست.
کد خبر : ۱۰۱۷۲۵
دژپسند

به گزارش ایبِنا  به نقل از خانه ملت، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از حضور در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخصوص عدم هماهنگی بین دستگاه ها درباره اجرای طرح جامع مالیاتی گفت: در سال جاری که کشور با مضایق و محدودیت های زیادی در وصول سایر درآمدها و منابع همانند نفت مواجه است، قطعا مالیات و درآمدهای مالیاتی می تواند یکی از اهرم های جدی برای عبور از شرایط بحرانی باشد.


این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه برای تحقق درآمدهای مالیاتی به اطلاعات و آمار نیاز داریم، افزود: اگر بخواهیم انصاف و عدالت مالیاتی را رعایت کرده و حداکثر درآمدهای مالیاتی تحقق یابد، باید اطلاعات و آمار خوبی کسب کنیم که این اطلاعات و آمار را می توان از طرق مختلف کسب کرد.


عملکرد سه ماه گذشته در حوزه مالیاتی خوب بوده است


وی با بیان اینکه یکی از روش های قابل اطمینان برای دریافت اطلاعات و آمار همکاری دستگاه های اجرایی در قوه مجریه و سایر قوا است، تصریح کرد: امروز در یک تعامل چندجانبه تصمیمات خوبی اتخاذ و مقرر شد، در مواردی که هنوز تفاهم نامه بین دستگاه ها و سازمان امور مالیاتی منعقد نشده، ظرف یک هفته آینده این اتفاق عملیاتی شود.


دژپسند با تاکید بر اینکه مقرر شده انتقال و تامین اطلاعات توسط دستگاه ها با سرعت بیشتری انجام شود، گفت: امیدوارم از لحاظ بحث عملکردی، امسال وضعیت خوبی در حوزه مالیاتی داشته باشیم، البته عملکرد سه ماه گذشته خوب بوده و در سال گذشته نیز حدود ۹۷ درصد درآمدهای مالیاتی محقق شده است.


باید در سال جاری فرار های مالیاتی را در تور انداخت


وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه باید در سال جاری فراری های مالیاتی را در تور انداخت، بیان کرد: علی رغم اینکه سازمان امور مالیاتی به دنبال افزایش درآمدهای مالیاتی است، اما هرگز به دنبال فشار به مودیان خوش حساب و خوش عملکرد نیست و هیچ دلیلی وجود ندارد برای اینکه درآمدهای مالیاتی افزایش یابد به مودی خوش حساب که عملکرد مالیاتی خوبی دارد، فشار وارد شود.


وی با تاکید بر اینکه یکی از مجراها برای کاهش فرارهای مالیاتی افزایش اطلاعات از مودیان است، افزود: پس از این اقدام باید در زمینه  اطلاع رسانی قوانین اقدام کرد تا پایه های مالیاتی افزایش یابد.


این عضو کابینه دولت دوازدهم، با بیان اینکه فرارهای مالیاتی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که شامل فرارها و معوقات است، ادامه داد: برخی می گویند رقم فرار مالیاتی ۲۵ هزار میلیارد تومان است که حتی اگر همین رقم وصول شود، می توان جهش قابل توجهی در تحقق درآمدهای مالیاتی ایجاد کرد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر