10 ارديبهشت 1399 - 11:53
بلومبرگ:

اقدامات حمایتی از لیر، ذخایر بانک مرکزی ترکیه را تخلیه‌ کرده است

اقدامات ترکیه در راستای حمایت از لیر، ذخایر بین‌المللی خالص بانک مرکزی این کشور را به پایین‌ترین سطح آن از ماه مه سال گذشته تاکنون رساند.
کد خبر : ۱۱۳۷۵۳
لیر

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، بانک مرکزی ترکیه به منظور تقویت ذخایر خود در طول مدت مداخله در بازار، اقدام به قرض گرفتن از بانک‌های محلی و کسر کردن بدهی‌های ناشی از این معاملات از ترازنامه خود کرد. تا پایان ماه مارس، مجموع سوآپ‌های ارزی با سررسید حداکثر یک ساله به ۲۹.۶ میلیارد دلار رسید. با این وجود، سپرهای ارز امن ترکیه از آغاز سال با بیش از یک سوم کاهش، تا ۱۷ آوریل به ۲۵.۹ میلیارد رسید.


براساس محاسبات بلومبرگ، بانک مرکزی ترکیه از اواخر مارس تا اواسط آوریل بیش از ۳ میلیارد دلار دیگر از بانک‌ها قرض گرفته است.


با این حال، بافرهای ارز امن ترکیه از آغاز سال با کاهش ۱۵.۲ میلیارد دلاری تا ۱۷ آوریل به ۲۵.۹ میلیارد دلار رسید که بدون احتساب این بدهی‌ها، ذخایر خالص این نهاد را بیش از پیش به زیر صفر می‌کشاند.


بانک مرکزی ترکیه اعلام کرده که تمرکز بر ارقام خالص گمراه کننده است و از سرمایه گذاران خواست تا دارایی و ذخایر ناخالص شامل طلا و ذخایر قانونی بانک‌های محلی نزد بانک مرکزی را مدنظر قرار دهند. با این معیار، مجموع ذخایر بانک مرکزی ترکیه با افت ۱۸ میلیارد دلاری از ابتدای سال جاری به ۸۷.۹ میلیارد دلار کاهش یافته است.


«کان نازلی» اقتصاددان ارشد و مدیر سرمایه گذاری و نظارت بر دارایی ۲۶ میلیارد دلاری شرکت مدیریت سرمایه نوبرگر برمن واقع در لاهه، گفت: موقعیت ذخایر بانک مرکزی (ترکیه) اطمینان بخش نیست.


آنکارا در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و آشفتگی اقتصادی که منجر به خروج سرمایه خارجی از این کشور شده است، با تکیه بر بانک‌های محلی به منظور تزریق دلار به بازار، در حال حمایت از ارز خود است.


این تلاش‌ها ماه گذشته و همزمان با تضعیف کمتر از ۶درصدی ارز ترکیه برابر دلار، ترمز روند نزولی ارزش لیر را کشید.


ترکیه پیش از انتخابات مهم و کلیدی داخلی خود در سال گذشته، شروع به حمایت از لیر کرد و با وجود فشارهای ژئوپلیتیک، کاهش چشمگیر نرخ بهره و همچنین شیوع کرونا، همچنان به اقدامات پرهزینه در حمایت از ارز خود ادامه داده است.


متعاقب این حمایت مصرانه، ذخایر بانک مرکزی ترکیه ریزش کرد و در نتیجه سرمایه گذارانی که نگران بودند که مبادا ترکیه برای تحمل اختلال ایجاد شده در  درآمدهای خارجی خود، به اندازه کافی منابع نداشته باشد، فراری شدند.


نازلی گفت: نگرانی عمده این است که همزمان با اینکه بخش گردشگری به دلیل قرنطینه ناشی از شیوع کرونا، توان جذب سرمایه را ندارد، بدهی های خارجی ترکیه نیز افزایش یابد. در حالیکه بانک ها همیشه می توانند شرایط بدهی خود را عوض کنند، بخش غیرمالی تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.


تقریبا نیمی از ۱۶۸.۵ میلیارد دلار بدهی‌های  خارجی آنکارا که طی ۱۲ ماه آتی سررسید می‌شود، بدهی‌های بانکی است. این در حالی است که تنها ۴.۴ میلیارد دلار از این بدهی در دوره مذکور قابل تمدید یا تغییر است.


روز گذشته ارزش لیر ترکیه برابر اسکناس پشت‌سبز آمریکا ۰.۲ درصد افت کرد و هر دلار با ۶.۹۹۸۱ لیر معاوضه شد؛ این قیمت همان محدوده‌ای است که بانک‌های ترکیه هفته گذشته و پس از اقدام بانک مرکزی این کشور مبنی بر کاهش غیرمنتظره نرخ بهره، از آن حمایت می‌کردند.


«کریستین مگیو» رییس بخش مطالعات بازارهای نوظهور در تی‌دی سکوریتیز لندن، در این باره گفت: با توجه به سرعت فعلی کاهش ذخایر، بانک مرکزی ترکیه تا اواسط ژوئن ذخایر ارزی خود به غیر از طلا را مصرف می‌کند و تا پایان هفته سوم جولای تمام ذخایر خود از جمله طلا را تمام خواهد کرد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر