31 ارديبهشت 1401 - 09:29
در ماه نخست امسال؛

تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار کاهش یافت

بیش از ۱۲۹ میلیون کارت بانکی در فروردین سال‌ جاری تراکنش بانکی داشته‌اند که بیش از ۱۲۲ میلیون آن کارت برداشت بوده است که نسبت ماه قبل، کاهش داشته است.
کد خبر : ۱۳۲۸۲۳
تراکنش

به گزارش خبرنگار ایبِنا، بررسی جدیدترین گزارش شاپرک از سهم بانک ها از تعداد کارت های تراکنش‌دار در فروردین ماه ۱۴۰۱ نشان می دهد که تراکنش های انجام شده از طریق کارت های ۹ بانک، بیش از سایر بانک‌ها بوده به نحوی که بانک‌های ملی، صادرات، ملت، سپه، کشاورزی، تجارت، رفاه کارگران، پست بانک و مسکن مجموعا ۸۲.۸۱ درصد از کل کارت‌های تراکنش‌دار را داشته‌اند و سهم سایر بانک‌ها در این بخش، ۱۷.۱۹ درصد بوده است. همان‌طور که در نمودار دایره‌ای زیر مشاهد می‌شود، از بین این بانک‌ها، بانک ملی با بیش از ۲۱ درصد، صدرنشین است.
همچنین در فروردین ماه امسال ۱۲۹ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۵۴ کارت بانکی دارای تراکنش بوده که از این تعداد بیش از ۱۲۲ میلیون و ۳۷۶ هزار کارت برداشت، بیش از ۴۳۹ هزار کارت اعتباری و بیش از ۷ میلیون و ۱۸۳ هزار کارت نیز هدیه و بن کارت بوده است. این در حالی است که در آخرین ماه سال گذشته ۱۳۹ میلیون و ۲۷ هزار و ۵۲۱  کارت بانکی تراکنش دار به ثبت رسیده که بیش از ۱۳۰ میلیون مورد، ‌کارت برداشت بوده است. 


بر این اساس، مقایسه آمار مربوط به فروردین ۱۴۰۱ و اسفند ۱۴۰۰ نشان می دهد در اولین ماه سال جاری، تعداد کل کارت های بانکی تراکنش دار ۶.۴۹ درصد کاهش یافته است. در این میان، تعداد کارت برداشت با ۶.۵۱ درصد افت، تعداد کارت اعتباری با ۳۲.۷۱ درصد افت و تعداد کارت هدیه و بن کارت نیز با کاهش ۳.۹۶ درصدی مواجه شده است. جزئیات این تغییرات در جدول زیر قابل مشاهده است.بررسی سهم ۳۲ بانک و موسسه اعتباری نشان می دهد که هر یک از بانک ها در سه بخش کارت اعتباری، ‌ کارت برداشت و کارت هدیه و بن کارت دارای آمار متفاوتی هستند. 


همان طور که در جدول زیر ملاحظه می شود، در فروردین ۱۴۰۱، بیشترین سهم از تعداد کارتهای بانکی تراکنش دار از نوع کارت اعتباری با ۸۹.۹۹ درصد متعلق به بانک "ملی ایران"، از نوع کارت برداشت با ۲۲.۱۵ درصد متعلق به بانک "ملی ایران" و از نوع کارت هدیه و بن کارت با ۱۶.۰۲ درصد متعلق به بانک "ملی ایران" بوده است. بنابراین در شروع سال جدید، بیش‌ترین تعداد کارت های بانکی تراکنش‌دار در همه بخش ها، متعلق به بانک ملی است.

سهم تراکنش‌های هر بانک صادرکننده از انواع کارت‌های بانکی تراکنش‌دار در همان بانک


بر اساس این گزارش؛ بررسی اطلاعات منتشر شده توسط شاپرک پیرامون سهم تراکنش‌های هر بانک صادرکننده از انواع کارت‌های بانکی تراکنش‌دار در همان بانک برای فروردین ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که همچنان بیش‌ترین سهم از تعداد کارت تراکنش‌دار در هر بانک به کارت برداشت و سپس کارت هدیه و بن کارت اختصاص داشته و کارت اعتباری کمترین سهم (در اغلب بانک ها سهم صفر) را در این بین داشته است.


برچسب ها: شاپرک تراکنش
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر