12 تير 1401 - 11:15
در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰؛

بدهی خارجی ایران ۵ درصد کاهش یافت

میزان بدهی‌های خارجی ایران در پایان اسفند ماه ۱۴۰۰ به ۸ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار رسید که نسبت به پایان سال ۹۹ معادل ۵.۱ درصد کاهش داشته است.
کد خبر : ۱۳۴۱۷۰
دلار

به گزارش خبرنگار ایبِنا، براساس آخرین آمار بانک مرکزی میزان بدهی خارجی ایران در پایان اسفند ماه ۱۴۰۰ براساس سررسید اولیه بدهی‌ها ۸ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار است که ۶ میلیارد و ۱۷۴ میلیون دلار آن بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و ۲ میلیارد و ۵۰۱ میلیون دلار از این میزان بدهی‌های کوتاه مدت است.


این تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز رقمی بالغ بر ۷ میلیارد و ۸۵۵ میلیون یورو محاسبه شده که ۵ میلیارد و ۵۹۰ میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و دو میلیارد و ۲۶۵ میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است.


حجم بدهی‌های خارجی ایران در پایان اسفندماه سال ۹۹ معادل ۹ میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در سال ۱۴۰۰ دارد.


لازم به ذکر است که نسبت بدهی‌های خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی رقم پایینی به شمار می‌رود و مقایسه شاخص نسبت بدهی خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی با سایر کشورها نشان می‌دهد که ایران در زمره کشورهایی است که کمترین میزان بدهی خارجی را در جهان دارد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر