14 شهريور 1401 - 09:58

اتباع خارجی چگونه کد فراگیر برای خدمات بانکی بگیرند؟

شماره اختصاصی یا کد فراگیر یا کد یکتا یک کد ۱۲ رقمی است که اتباع خارجی برای ارائه به ادارات، بانک ها، بیمه ها، دانشگاه‌ها و سایر موسسات دولتی باید آن را دریافت کنند.
کد خبر : ۱۴۰۹۸۰

به گزارش خبرنگار ایبِنا، اتباع خارجی برای امور بانکی، افتتاح حساب و دریافت کارت بانکی، اخذ گواهینامه، ثبت نام بیمه تامین اجتماعی و رجوع به تمام ادارات دولتی باید کد فراگیر داشته باشند. با توجه به محدودیت‌های بانکی ایجاد شده برای اتباع غیر ایرانی و همچنین الزام به داشتن کارت بانکی برای خرید نان، بعضی اتباع خارجی با مشکلاتی مواجه شده اند و برای حل این مسائل باید نسبت به ثبت نام در سامانه کد فراگیر و دریافت این کد اقدام کنند.

 

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، اتباع خارجی باید کد یکتا را از مرجع قانونی دریافت کنند و آن کد مبنای تمام خدمات دریافتی تبعه خارجی از شبکه تلقی می‌شود، خدمات بانکی که به اتباع ارائه می‌شود سازوکار لازم را دارد و در قانون نیز پیش بینی شده است.

 

مراحل دریافت کد فراگیر

 

اولین قدم برای دریافت کد فراگیر ثبت نام در سامانه دریافت کد فراگیر به نشانی https://faragir-code.ir/ و وارد کردن اطلاعات به طور صحیح است. پس از ثبت نام در سامانه یک کد پیگیری دریافت می‌کنید و با کد پیگیری می‌توانید از وضعیت صدور کد فراگیر خود مطلع شوید. پس از پایان مرحله دوم عملیات صدور کد فراگیر شما تکمیل و یک پیامک شامل کد فراگیر برای شما ارسال خواهد شد.

 

انجام این مراحل به سادگی و به وسیله تلفن همراه هوشمند قابل انجام است و همچنین می‌توانید برای دریافت کد فراگیر با همراه داشتن مدارک مورد قبول به کافی نت‌ها و دفاتر پیشخوان مراجعه کنید.

 

مدارک مورد نیاز

 

برای دریافت کد فراگیر بارگذاری یکی از مدارک مقابل در سایت کفایت می‌کند: پاسپورت (صفحه اول عکس‌دار و به طور کامل)، دفترچه اقامت (صفحه اول عکس‌دار و به طور کامل و صفحه تمدید، اگر تمدید شده باشد)، کارت آمایش (فقط قسمت عکس دار کارت به طور کامل و با مشخصات)، پاسپورت خانواری (صفحه مشخصات شخص درخواست کننده و صفحه اصلی پاسپورت)، برگه تردد و یا برگه تردد بین شهری، دفترچه پناهندگی

 

 

این نکات مهم را فراموش نکنید

 

برگه سرشماری بعنوان مدرک مورد تایید نیست و باید مدرک دیگری ثبت شود.

 

عکس و یا اسکن مدارک باید کاملا خوانا باشد و در صورتیکه مدرک خوانا و یا معتبر نباشد درخواست لغو شده و مبلغ پرداختی برگشت داده می‌شود.

 

کد فراگیر صادر شده ۱۲ رقمی است و افرادی که کد ۹ تا ۶ رقمی دارند باید برای نوسازی کد در سامانه ثبت نام کنند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر