پیش‌بینی رکوردشکنی تاریخی بورس

یک کارشناس بازار سرمایه نوسان را ذات بازار می‌داند و بر این باور است که شاخص کل بورس تا پایان سال رکورد تاریخی خود را خواهد شکست.
کد خبر : ۱۴۴۹۸۲

به گزارش ایبِنا، فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: در بازار سرمایه هیچ روندی اعم از نزولی و صعودی پیاپی معنا ندارد، ذات بازار نوسان است، اما برخی اوقات بعضی مسئولان اظهار نظر‌هایی می‌کنند که در راستای پیش‌بینی پپذیری اقتصاد صورت می‌گیرد. این اتفاق باعث برهم خوردن معادلات تحلیلی می‌شود.

وی ادامه داد: شبهه برای بازار ایجاد شد که درآمد حاصل از شرکت‌ها ممکن است کاهش پیدا کند، در صورتی که اینطور نیست.

این کارشناس بازار سرمایه علاوه بر مقایسه بازدهی بین بازار‌ها از جمله مسکن، ارز، طلا، خودرو که در آستانه حباب شدن قرار دارد و در نقطه مقابل بازار سرمایه تازه به اردیبهشت سال ۱۴۰۱ برگشته است، گفت: بازار سرمایه نه تنها رشد نکرده است بلکه مقایسه رشد سودآوری شرکت‌ها نسبت به دوره مشابه سال گذشته و همچنین پیش بینی افزایش سود شرکت‌ها در سال ۱۴۰۱ به میزان ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان در مقایسه با ۶۵۰ هزار میلیارد تومان سال ۱۴۰۰، حکم بر این می‌کند که بازار سرمایه در آستانه تطبیق بازدهی با تورم قرار دارد.

آقابزرگی تاکید کرد: شاخص کل رکورد تاریخی خود را خواهد شکست. نمونه بارز تطبیق تورم با شاخص بورس را در تمام بازار‌های مالی دنیا مانند آرژانتین، ترکیه و... مشاهده شده است.

به اعتقاد وی، زمانی که تورم وجود دارد نمیتوان جلوی رشد بازدهی بازار سرمایه را با دستور یا ابلاغیه خاص گرفت؛ بنابراین شاخص کل تا پایان سال بالای دو میلیون واحد خواهد رفت.

 

منبع: ایسنا

ارسال‌ نظر
حمید
Iran (Islamic Republic of)
۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۴
۰
پرداخت سود نقدی به هر میزان در بازگشایی سهم از قیمت آن کسر می شود در واقع از جیب سهام داران به خود آنها داده می شود اینطور نیست که ارزش سهم در بازگشایی کم نشود ......
فیلم و پخش زنده
بیشتر