26 مرداد 1402 - 22:13
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ایرنا خبر داد:

رشد ۷ درصدی تعاونی‌های زنان در دولت سیزدهم/ اختصاص خط اعتباری ۳ هزار میلیاردی به تعاونی‌ها

۸۸۲ تعاونی زنان با بیش از هشت هزار عضو در دولت سیزدهم تشکیل شده است که نسبت به دولت گذشته رشد هفت درصدی را نشان می‌دهد.
کد خبر : ۱۵۴۰۶۹

به گزارش ایبِنا، مهدی مسکنی ا با اشاره به وضعیت تعاونی‌ها در دولت سیزدهم، اظهار داشت: بیش از ۱۰ هزار تعاونی زنان در کشور داریم که این آمار نشانگر فعالیت زنان در مشارکت اقتصادی است.

وی افزود: خوشه سازی و شبکه سازی تعاونی‌های زنان را در قالب زنجیره ارزش دنبال می‌کنیم، در همین راستا طرح کهکشان تعاون در حال اجراست که تعاونگران می‌توانند از این فرصت‌ها استفاده کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بازارسازی فروش تولیدات تعاونی‌ها، گفت: دولت سیزدهم زمینه سازی و بسترسازی برای عرضه محصولات تعاونی‌ها را از طریق نمایشگاه‌های داخلی و خارجی پیگیری می‌کند.

نمایشگاه فرش و صنایع دستی برگزار می‌شود

وی ادامه داد: زمینه عرضه و فروش را باید تعاونی‌ها و تولیدکنندگان ایجاد کنند؛ در سال گذشته فضای قابل توجهی در نمایشگاه‌ها به تعاونی‌ها اختصاص یافت که شاهد فعالیت تعاونی‌ها صنایع دستی و گردشگری بودیم؛ امسال نیز نمایشگاه فرش و صنایع دستی برگزار می‌شود.

مسکنی تاکید کرد: به عنوان متولی بخش تعاونی در کشور، موضوع تسهیلگری و رصد تعاونی‌ها را دنبال می‌کنیم. نظارت حاکمیتی با بخش معاونت تعاون و تصدی‌گری با اتحادیه‌هاست و ما نظارت‌ها را از طریق بازرسان انتصابی و انتخابی در دفاتر استان‌ها پیگیری می‌کنیم.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص خط اعتباری سه هزار میلیارد تومانی به تعاونی‌ها خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم برای اولین بار سال گذشته خط اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی به تعاونی‌ها اختصاص یافت امسال نیز خط اعتباری سه هزار میلیارد تومانی در حال تخصیص است.

وی بیان داشت: همچنین طبق مصوبه هشتاد و ششمین جلسه شورای عالی اشتغال مقرر شد تا ۲۵ درصد کلیه تسهیلات به تعاونی‌ها، کارسازی شود که این موضوع را نیز پیگیری می‌کنیم.

پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌ها

مسکنی عنوان کرد: ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط ۲۴ بانک در سال گذشته به تعاونی‌ها پرداخت شده که این امر منجر به ایجاد اشتغال و ارتقای تولید در کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه تعاونی‌ها جزو یکی از اشکال حقوقی تجاری کشورمان هستند گفت: طبق قانون کشورمان، اقتصاد به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تقسیم شده، وظایفی برای بخش تعاون دیده شده است که در معاونت وزارت تعاون در دولت سیزدهم اقدامات خوبی برای تعاونی‌ها صورت گرفته است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: خیلی از تعاونی‌ها از وزارت‌های مختلف از جمله صمت، گردشگری و سایر نهادها، مجوز دریافت می‌کنند از این رو باید همه وزارتخانه‌ها به بخش تعاون نگاه ویژه‌ای داشته باشند در سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی نیز به این موضوع به صورت ویژه پرداخته شده است.

 

منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر