سرپرست هیأت تجاری صربستان:

صربستان دروازه ورود ایران به اروپای غربی خواهد شد

کد خبر : ۱۵۶۴۹۵

به گزارش ایبنا سرپرست هیئت تجاری صربستان گفت: صربستان تبدیل به پلی میان ایران و اروپا شده و دروازه‌ای برای ورود کالا‌ها و بازرگانان ایرانی به اروپای غربی خواهد شد.

دراگومیر راشویچ سه‌شنبه ۲ آبان در جریان سفر هیئت تجاری صربستان به شهرستان دلیجان در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: هدف ما از این سفر، تقویت مناسبات دوستانه و سنتی بین ایران و صربستان و همچنین مراودات اقتصادی بین دو کشور و آشنایی با مردم مهمان نواز ایران است.

وی ادامه داد: نخستین چیزی که در این سفر ما را تحت تاثیر قرار داد، مهمان نوازی اتاق بازرگانی اراک بود به طوری که احساس کردیم در کشور خودمان حضور داریم و این حس واقعی ماست.

وی افزود: از همان روز اول حضور در استان مرکزی و بازدید از کارخانجات ساوه تا امروز که در دلیجان حضور داریم، توانمندی هر کدام از شرکت‌هایی که از آن بازدید شد، بیشتر از شرکت‌های پیش بود. محصولات تمامی این شرکت‌ها مورد نیاز صربستان بوده و پیشنهاداتی برای طرف ایرانی وجود دارد که منافع آن شامل دو کشور خواهد شد.

راشویچ تصریح کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی صربستان و موقعیت اقتصادی این کشور در اروپای شرقی و غربی، سرمایه‌گذاران بسیاری از اروپای غربی، چین، ترکیه، امارات و ژاپن در صربستان حضور دارند. هدف اصلی از این سفر این است که صربستان پلی میان ایران و اروپا شده و دروازه‌ای برای کالا‌ها و بازرگانان ایرانی به اروپای غربی باشد.

جعفر اصغری، معاون بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صمت استان مرکزی نیز در جریان این سفر در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: این هیئت ۱۰ نفره از صربستان در زمینه ساختمان، انرژی، پتروشیمی و کشاورزی فعال بوده و به دعوت اتاق بازرگانی در استان مرکزی حضور پیدا کرده است و طی سه روز، بازدید‌هایی از توانمندی‌های استان مرکزی داشته‌اند. علاوه بر نشست‌های تخصصی در کارخانجات، شب گذشته نشستی رسمی با تجار و بازرگانان استان مرکزی برگزار شد.

وی ادامه داد: هدف از حضور این هیئت، آشنایی با توانمندی‌های استان است و استان مرکزی نیز با توجه انجام شده توسط سفارت صربستان در ایران و تجار ایرانی مستقر در صربستان، در تدارک اعزام هیئت تجاری به این کشور است. سال گذشته حدود ۱۹ میلیون دلار انواع کالا‌ها شامل محصولات پتروشیمی، مصالح ساختمانی، شیشه ظروف شیشه‌ای، خشکبار و مواد غذایی از ایران به صربستان صادر شده است.

وی افزود: بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت، سال گذشته حدود یک میلیون دلار کالا از استان مرکزی به صربستان صادر شده است. صادرات استان مرکزی به صربستان در شش ماهه نخست سال جاری حدود ۳۰۰ هزار دلار بوده که امیدواریم با برگزاری این نشست و مراودات تجار داخلی و کشور صربستان، شاهد افزایش صادرات به این کشور باشیم.

اصغری با اشاره به صادرات سنگ یکی از واحد‌های بازدید شده توسط این هیئت به قزاقستان، تاجیکستان، عراق و پاکستان، گفت: کشور صربستان نیز می‌تواند یکی از اهداف صادرات سنگ باشد. امیدواریم دستاورد بازدید از واحد‌های صنعتی در شهرستان محلات و دلیجان، افزایش صادرات غیر نفتی به ویژه کالا‌های صنعتی با فراوری بالا باشد.

هیئت تجاری صربستان در جریان سومین روز از سفر به استان مرکزی که برای بازدید از توانمندی‌های اقتصادی و کشاورزی استان مرکزی انجام شد، به همراه جمعی از مدیران اداره کل صمت استان مرکزی و اتاق بازرگانی اراک، وارد دلیجان شده و از شرکت پارمیس که در زمینه تولید و بسته‌بندی قیر و تولید بشکه فعال است، بازدید کرد. این هیئت در ادامه سفر خود ضمن بازدید از شرکت آریا صنعت که در زمینه تولید لوله، پروفیل و قوطی فعالیت دارد، در جریان توانمندی‌های این دو واحد صنعتی قرار گرفت.

 

منبع: ایسنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر