28 آبان 1402 - 10:42
محرمیان خبر داد؛

استفاده بانک‌ها از هوش مصنوعی در امتیاز اعتباری افراد

استفاده بانک‌ها از هوش مصنوعی در امتیاز اعتباری افراد
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: بانک‌ها در نظر دارند از مدل‌های هوش مصنوعی برای ارئه خدمات بیشتر در آینده استفاده کنند.
کد خبر : ۱۵۷۴۳۱

به گزارش ایبنا، مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اظهار داشت: در هر دهه فرایند‌های تکنولوژی ویژه‌ای را در شبکه بانکی کشور تجربه کردیم؛ دهه اول مباحث الکترونیک شدن دیتا و تجمیع آن در مراکز بانکی مطرح بوده، دهه دوم شبکه‌های بین بانکی و کارتی شتاب گرفته و در دهه سوم شبکه‌های پرداخت و دستگاه‌های کارتخوان گسترش یافتند و امروزه در دهه چهارم که دهه نظارت است مهمترین فناوری‌ها با هوش مصنوعی با کلان داده‌ها و ابر داده‌ها تحلیل می‌شود. محرمیان افزود: با استفاده از هوش مصنوعی به تدریج می‌توان از تخلفات در حوزه‌های بانکی و مالی جلوگیری کرد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی بیان داشت: در اعتبارسنجی مهمترین نکته این است که اطلاعات سازمان‌های مختلف بانکی و سازمان‌های مالیاتی، قوه قضائیه، وزارت رفاه، راهنمایی و رانندگی، وزارت نیرو و مخابراتی که در تعامل با مردم هستند به جمع و پردازش بر اساس مدل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی با ارائه امتیاز اعتباری برای بازپرداخت تسهیلات بپردازند.

وی گفت: وثیقه گذاری و رمز ارز‌ها در شبکه بانکی در حال حاضر مورد تأیید نیست، چون هم منع قانونی و هم تبعاتی برای سیستم پولی کشور دارد، اما اقداماتی در حوزه‌های مختلف بانکی و مالی در دست اقدام است تا توثیق الکترونیک مطلوبی در این حوزه ارائه دهیم

 

منبع: رادیو اقتصاد

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر