برنامه ترکیه و روسیه برای دستیابی به تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری

برنامه ترکیه و روسیه برای دستیابی به تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری
ترکیه و روسیه در جلسه کمیته مشترک اقتصادی در آنکارا بر هم افزایی دو کشور برای افزایش حجم مبادلات تجاری مشترک تاکید کردند.
کد خبر : ۱۵۷۶۸۶

به گزارش ایبنا به نقل از آناتولی، «جودت یلماز» معاون رئیس جمهور ترکیه و «الکساندر نواک» معاون نخست وزیر روسیه در جریان دیدار شب گذشته با یکدیگر در آنکارا، تاکید کردند که کشورهایشان تلاش‌ها برای افزایش مبادلات تجاری فیمابین به سطح ۱۰۰ میلیارد دلار بیشتر کردند.

در جلسه کمیته مشترک اقتصادی ترکیه و روسیه، دو طرف ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص حوزه‌های انرژی، سرمایه گذاری و گردشگری بر اهمیت تنوع‌بخشی به سرمایه گذاری‌های متقابل به ویژه در زمینه تقویت زیرساخت‌های بندری، تسریع در مراحل صادرات و همچنین تاکید بر اهمیت تنوع بخشی به کالا‌های تجاری صادراتی تاکید کردند.

در این دیدار همچنین درباره پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، به ویژه تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه بحث‌هایی صورت گرفت و یلماز و نواک بر لزوم حل آن از طریق راه‌حل‌های صلح‌آمیز دائمی تاکید کردند.

مسئولان ترکیه و روسیه همچنین بر آمادگی کشورهایشان برای انجام تلاش‌های لازم به منظور رساندن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تاکید کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سپتامبر گذشته در دیدار با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود در مسکو اعلام کرد که حجم مبادلات تجاری بین دو کشور بالغ بر ۶۲ میلیارد دلار است و تلاش می‌شود تا آن را به سطح ۱۰۰ میلیارد دلار برسانیم.

اردوغان دیروز نیز با بیان اینکه صادرات کشورش در ۱۲ ماه گذشته تا اکتبر بالغ بر ۲۵۴.۸ میلیارد دلار بوده است، تاکید کرد: صادرات ترکیه در ماه گذشته رکورد جدیدی را به ثبت رساند که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷.۴ درصد افزایش یافت و به ۲۲.۹ میلیارد دلار رسید.

اردوغان تاکید کرد که صادرات سالانه ترکیه در سال ۲۰۰۲ زمانی که حزب عدالت و توسعه به قدرت رسید تنها ۳۶.۱ میلیارد دلار بود.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: با وجود همه سختی‌ها و مشکلات در سطح جهانی، صادرات ترکیه به روند صعودی خود ادامه می‌دهد.

بر اساس آنچه رئیس جمهور ترکیه در مبارزات انتخاباتی خود اعلام کرد، ترکیه در بخش صادرات به زیرساخت‌های قوی متکی است که به این کشور کمک می‌کند صادرات خود را رشد دهد تا نیرو محرکه اقتصاد ترکیه برای رسیدن این کشور به جمع ۱۰ کشور داران قوی‌ترین اقتصاد دنیا باشد.

آناتولی نوشت: ترکیه در برنامه توسعه صادرات خود بر موقعیت استراتژیک و نزدیکی به ۵۶ کشور متکی است، چرا که پرواز بین ترکیه و این کشور‌ها بیش از چهار ساعت طول نمی‌کشد، علاوه بر اینکه ترکیه اقدام به سرمایه گذاری خوب در زیرساخت‌ها کرده و تعداد فرودگاه‌هاف بنادر، بزرگراه‌ها، خطوط راه آهن و مناطق صنعتی خود را افزایش داده است.

 

 منبع: فارس

برچسب ها: ترکیه روسیه
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر