02 ارديبهشت 1403 - 16:07

پیشنهاد تبادل غلات بین کشور‌های بریکس

پیشنهاد تبادل غلات بین کشور‌های بریکس
پوتین به دولت دستور داد تا پیشنهاداتی را برای تبادل غلات بین کشور‌های بریکس تهیه کند.
کد خبر : ۱۶۲۴۴۱

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبِنا و به نقل از الجزیره، اسناد منتشر شده توسط کرملین، نشان می‌دهد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دولت دستور داده است تا پیشنهاداتی را برای تسهیل تجارت غلات با سایر کشور‌ها از جمله هند و چین ارائه کند.

پیشنهاد مبادله غلات که شامل برزیل و آفریقای جنوبی در چارچوب کشور‌هایی است که به همراه روسیه گروه بریکس را تشکیل می‌دهند، به خریداران اجازه می‌دهد مستقیماً از تولیدکنندگان خرید کنند.

پیشنهاد روسیه پیش از اجلاس سران این گروه که اکتبر آینده برگزار می‌شود، از حمایت پوتین برخوردار شده است.

کرملین از نخست وزیر میخائیل میشوستین و رئیس بانک مرکزی الویرا نابیولینا خواست تا پیشنهادات خود را تا اول جولای ارائه کنند.


پوتین همچنین به دولت دستور داد تا اقدامات بیشتری را برای حمایت از کشاورزان، از جمله تأمین مالی و اطمینان از در دسترس بودن منابع بنزین و گازوئیل، آغاز کند.

پاییز گذشته، روسیه مجبور شد صادرات گازوئیل و بنزین را به دلیل کمبود سوخت و قیمت‌های بالا در بازار محلی در فصل برداشت، ممنوع کند.

بیشتر محدودیت‌ها بعدا برداشته شد، اما روسیه برای جلوگیری از کمبود سوخت، ممنوعیت صادرات بنزین را به استثنای برخی موارد، برای یک دوره ۶ ماهه، از اول مارس گذشته، مجدداً اعمال کرد.

روسیه انتظار دارد در سال کشاورزی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ حدود ۷۰ میلیون تن غلات صادر کند، در حالی که این رقم در فصل گذشته ۶۶ میلیون تن به ارزش تقریبی ۱۶.۵ میلیارد دلار بود.

نویسنده: اصغر علی کرمی
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر