26 خرداد 1403 - 19:15

ابلاغ سیاست‌های تشویقیِ حمایت از تولید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی

ابلاغ سیاست‌های تشویقیِ حمایت از تولید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی
به گفته معاون وزیر صمت، سیاست‌های تشویقی و ترغیبی برای حمایت از تولید در حوزه شهرک‌ها و نواحی صنعتی ابلاغ شد.
کد خبر : ۱۶۴۲۱۹

به گزارش ایبنا، فرشاد مقیمی در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: سیاست‌های تشویقی و ترغیبی برای حمایت از تولید در حوزه شهرک‌ها و نواحی صنعتی ابلاغ شده و این سیاست‌ها در چهار حوزه تسهیل‌گری، افزایش مشارکت مردم، تکمیل زنجیره ارزش و بهبود فضای کسب و کار است. وی افزود: این سیاست‌ها در حوزه تسهیل‌گری شامل ۷ مورد، حوزه مشارکت مردمی ۳ مورد، حوزه تکمیل زنجیره ارزش ۳ مورد و حوزه بهبود فضای کسب و کار ۴ مورد است.


رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، بیان داشت: این سیاست‌ها در مواردی از جمله بازپرداخت اقساط اراضی در جهت جذب مشارکت حداکثری مردم، اعطای مشوق‌های لازم به شرکت‌های دانش بنیان و گروه‌های هدف از جمله شرکت‌های تعاونی، واحد‌های فناور و صنوف تولیدی، اعطای مشوق‌ها در مناطق کمتر توسعه یافته جهت توسعه متوازن، بهره‌مندی واحد‌های خرد و کوچک از مجتمع‌های کارگاهی، ایجاد نیروگاه‌های تجدید پذیر، تسهیل شرایط نقل و انتقال در راستای تکمیل کردن طرح‌های نیمه تمام، بازسازی و نوسازی واحد‌ها و احیا واحد‌های راکد است. مقیمی، به سه محور مردمی‌سازی اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار و جهش تولید به عنوان سه رکن برنامه‌های سازمان متبوع خود اشاره کرد و افزود: دستورالعمل حق بهره‌برداری زمین را در راستای مردمی‌سازی اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار، جهش تولید و تکمیل زنجیره ارزش اصلاح کردیم. وی، به برخی از اقدامات انجام شده در حوزه بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد و بیان داشت: اعطای مشوق‌ها و اقساط طولانی مدت برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان، نوآور و فناور، واگذاری اراضی برای تشکل‌ها جهت استقرار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و تسهیل شرایط نقل و انتقال زمین برخی از محور‌ها در راستای بهبود فضای کسب و کار بوده است.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، شهرک‌های صنعتی غیردولتی را نمادی از تحقق مشارکت بخش خصوصی عنوان کرد و از فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران واحد‌های صنعتی بزرگ خواست در ایجاد شهرک‌های غیردولتی مشارکت کنند. مقیمی همچنین از سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی (تجدید پذیر) در شهرک‌ها و نواحی صنعتی دعوت به عمل آورد و به تشریح حمایت‌های سازمان متبوع خود و وزارتخانه‌های صمت و نیرو از ایجاد این نیروگاه‌ها جهت تامین برق پایدار بخش صنعت پرداخت. وی، همچنین با اشاره به دستاورد‌های برنامه احیاء واحد‌های راکد و افزایش ظرفیت‌های تولید، شناسایی و معرفی واحد‌های پیشران اقتصادی جهت احیا واحد‌های راکد و افزایش ظرفیت واحد‌های تولیدی را یکی از محور‌های همکاری و مشارکت با بخش خصوصی دانست. رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، همچنین از فعالان اقتصادی خواست تا در راستای شناسایی موانع پیش روی صادرات واحد‌های صنعتی و تولیدی، مشارکت نمایند. مقیمی همچنین آمادگی خود را برای تشکیل کمیته مشترک با اتاق بازرگانی و تدوین تفاهمنامه برای همکاری‌های مشترک و اجرایی شدن زمینه‌های همکاری اعلام کرد.


در این نشست "طهمورث لاهوتی اشکوری"معاون صنایع کوچک و "روح اله ابراهیمی" معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و "سعید صادقی" مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران نیز حضور داشتند و به تبیین مهمترین مسائل و دغدغه‌های فعالان بخش صنعت پرداختند. همچنین برخی از اعضای کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران مهمترین نقطه نظرات، پیشنهادات و همچنین مسایل و مشکلات خود در حوزه‌های تخصصی را ارائه دادند. موضوع شعاع ۱۲۰ کیلومتری برای استقرار واحد‌های صنعتی، عبور از قیمت گذاری دستوری، نیروی کار، تأمین منابع مالی، پرهیز از صدور بخشنامه‌های خلق الساعه، توجه به سرمایه گذاران و کاهش ریسک سرمایه گذاری، تأمین زیرساخت‌های فعالیت تولیدی، توجه به شاخص‌های اقتصاد کلان و تاثیر آن بر بخش صنعت، برخی از نقطه نظرات ارائه شده، بوده است. همچنین اعضای کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران آمادگی خود را برای همکاری، ارائه نظرات مشاوره‌ای و مشارکت فعالانه در طرح‌ها و برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در جهت پیشبرد اهداف توسعه‌ای بخش صنعت اعلام کردند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر