30 خرداد 1403 - 09:17

کاهش نرخ بیکاری کل، تحصیلکرده‌ها و جوانان در دولت شهید رئیسی

کاهش نرخ بیکاری کل، تحصیلکرده‌ها و جوانان در دولت شهید رئیسی
آمار‌ها نشان می دهد سه نرخ بیکاری فارغ التحصیلان و بیکاری کل و بیکاری جوانان طی سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۳ روند کاهشی داشته است.
کد خبر : ۱۶۴۳۰۰

به گزارش ایبنا، مطابق نتایج طرح آمارگیری نیروی کار درسال ۱۴۰۲، بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۸.۱ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (۱۴۰۱)، ۰.۹ درصد کاهش یافته است.

در سال ۱۴۰۲، به میزان ۴۱.۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (۱۴۰۱)، ۰.۴ درصد افزایش یافته است.

بررسی آمار بازار کار و بیکاری فارغ التحصیلان بیانگر این است بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی نشان می‌دهد,۱۱.۸ درصد از جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اندد. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاظ شهری بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش ۱.۱ درصدی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل است.

درسال ۱۴۰۲ سهم جمعیت بیکاری فارغ التصحیل آموزش عالی از کل بیکاران ۴۱.۳ درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتراست. بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به سال قبل ۱.۳ درصد افزایش داشته است.

درسال ۱۴۰۲ سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان ۲۷.۱ درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به سال قبل ۰.۴ درصد افزایش داشته است.

 اما مقایسه این نرخ در سه سال گذشته حاکی از این است که روند نرخ بیکاری فارغ التحصیلان طی سه سال گذشته کاهشی بوده است. این نرخ در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۳.۷ درصد و در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۲.۹ درصد و در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۱.۸ درصد بوده است. البته مقایسه نرخ بیکاری کل و نرخ بیکاری بیانگر این است که روند کاهش در سه سال اخیر مشاهده می‌شود.

محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزیر کار طی چند ماه گذشته اعلام کرده است: مقرر شده در برنامه ریزی سال جاری ۲۵ درصد کل اشتغال ایجادی به فارغ التحصیلان تعلق بگیرد و این موضوع را در تقسیم بندی استانی اعلام کرده ایم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: شهید آیت الله رئیسی و آقای مرتضوی سال گذشته تکلیف کردند که اولویت حوزه اشتغال را بیکاری فارغ التحصیلان قرار دهیم و برای اولین بار است که دولت مردان ۲۵ درصد از سهم ایجادی اشتغال خود را به حوزه فارغ التحصیلان اختصاص دادند، درست است که این مبلغ بزرگ است، اما می‌توانیم با همکاری یکدیگر این غیر ممکن را ممکن کنیم، بنده نیز از استان‌ها خواهش دارم که در تعهد امسال به مساله فارغ التحصیلان توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

 

کاهش نرخ بیکاری کل، تحصیلکرده‌ها و جوانان در دولت شهید رئیسی

 

منبع: تسنیم

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر