30 خرداد 1403 - 11:53
رئیس کل بانک مرکزی:

نرخ رشد اقتصادی ایران از کشور‌های منطقه بالاتر است

نرخ رشد اقتصادی ایران از کشور‌های منطقه بالاتر است
رئیس کل بانک مرکزی گفت: نرخ رشد اقتصادی ایران بر اساس آمار بانک جهانی از بسیاری کشور‌های دیگر و منطقه بالاتر است.
کد خبر : ۱۶۴۳۱۲

به گزارش خبرنگار ایبنا، محمدرضا فرزین در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: این نرخ رشد خوبی با توجه به نرخ رشد کشور در سال‌های اخیر بوده است.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به نرخ رشد سایر کشور‌ها نرخ رشد ایران در سال ۱۴۰۲ مطلوب بوده است. بر این اساس گزارش کامل نرخ رشد در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی در دسترس قرار گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به متوسط نرخ رشد کشور در سال‌های گذشته و به ویژه سایر کشور‌ها در سال ۲۰۲۳ و براساس گزارش اخیری که بانک جهانی اعلام کرده، بالا‌ترین نرخ رشد متعلق به ایران با ۵ درصد است.


فرزین ادامه داد: کشور‌های همسایه و منطقه نرخ رشد پایین تری از ایران داشتند و با توجه به روند سال‌های گذشته نرخ رشد ۵ درصد یک نرخ شتابان و قابل قبولی است که امیدواریم همچنان درسال جاری ادامه داشته باشد.


وی به نرخ رشد تشکیل سرمایه در کشور اشاره کرد و گفت: نرخ رشد تشکیل سرمایه همچنان نرخ رشد بسیار خوبی است. پارسال نرخ رشد تشکیل سرمایه معادل ۶.۷ درصد بود که امسال افزایش پیدا کرد و به ۷.۲ درصد رسیده است. نکته قابل توجه، نرخ بسیار خوب رشد تشکیل سرمایه در فصل چهارم است که برابر۱۴.۲ درصد بود.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه افزود: رمز ریال را در کشور اجرایی می کنیم که این پول نقد به صورت الکترونیکی است و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد تا نیاز‌های خُرد جامعه را تأمین می‌کند. این طرح منافع بلند مدت دارد. در مورد رمز ارز‌ها نیز اقدامات خوبی انجام شده که مقررات به زودی ابلاغ می شود. همچنین سندی از سوی بانک‌ مرکزی تهیه شده که به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر