10 تير 1403 - 19:30

رشد ۳۵ درصدی تجارت صنایع غذایی ایران و ترکمنستان

رشد ۳۵ درصدی تجارت صنایع غذایی ایران و ترکمنستان
تجارت محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ایران و ترکمنستان در ۲ ماه نخست سال جاری رشد داشته است.
کد خبر : ۱۶۴۶۲۴

به گزارش ایبنا به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، اکبر گداری بازار ترکمنستان را مستعد جذب محصولات ایرانی معرفی کرد و افزود: در دولت سیزدهم، توسعه تجارت با همسایگان از طریق دیپلماسی اقتصادی برای کاهش تحریم‌ها و افزایش صادرات محصولات ایرانی در اولویت قرار گرفت و در این بین رایزنی‌ها برای گسترش مناسبات تجاری با ترکمنستان، به‌ثمر رسید و بازار این کشور به یکی از بازار‌های هدف صادراتی ما بدل شد.

 

وی با بیان اینکه تجارت ایران با ترکمنستان در پایان ۱۳۹۳ از مرز یک میلیارد دلار عبور کرد، افزود: از دهه ۹۰ به این سو دلایل مختلف دست به دست هم دادند تا تجارت ایران و ترکمنستان کاهشی شود، اما در سال‌های اخیر بهبود روابط سیاسی رشد تجارت با این کشور را رقم زد و در سال ۱۴۰۲ تجارت با این کشور به مرز ۴۴۶ میلیون دلار رسید که از این عدد ۱۸۶ میلیون دلار در حوزه صنعت، ۱۵۶ میلیون دلار در حوزه معدن و صنایع معدنی و ۷۴ میلیون دلار در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی و ۲۷ میلیون دلار محصولات پتروشیمی و محصولات با پایه نفتی و ۲ میلیون دلار فرش بوده است.

 

گداری اظهار داشت: اخذ ویزا برای تجار ایران به‌سختی امکان‌پذیر است و به نظر می‌رسد که حضور در نمایشگاه‌ها روند ورود به این بازار را برای ما تسهیل کند؛ از این‌رو در شهریور سال جاری نمایشگاهی بامحوریت صنایع غذایی در این کشور برگزار خواهیم کرد.

 

سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: تجارت در حوزه صنایع غذایی ایران و ترکمنستان رشد قابل توجهی را تجربه کرده است؛ تجارت صنایع غذایی و محصولات کشاورزی دو کشور در سال ۱۴۰۱ حدود ۳۹ میلیون دلار بوده است که این عدد در سال ۱۴۰۲ با رشد ۳۵ درصدی به ۷۴ میلیون دلار رسید.

 

این مقام مسئول اظهار داشت: حدود ۷۰ میلیون دلار در ۲ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۳ به ترکمنستان صادرات داشتیم که از این میزان ۱۲ میلیون دلار آن در حوزه محصولات کشاورزی و صنایع غذایی بوده است؛ این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. میوه تازه، صیفی‌جات، رب گوجه فرنگی و برخی محصولات تبدیلی عمده محصولات صادراتی ایران به ترکمنستان است، اما این بازار قابلیت جذب لبنیات و انواع محصولات پروتئینی تولید ایران را نیز دارد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر