29 بهمن 1396 - 09:13

فریب شایعات مربوط به سرویس مانده‌گیری را نخورید

اطلاع‌رسانی ضعیف در خصوص فعال شدن سرویس مانده‌گیری روی اپلیکیشن‌های پرداخت اخیراً موجب انتشار شایعات بی‌اساسی در این خصوص شده است.
کد خبر : ۸۲۲۴۲
موبایل

به گزارش ایبِنا، «امکان مشاهده موجودی کارت‌های بانکی عضو شتاب فراهم شد. » اخیراً این پیام در قالب پیامک یا پیام‌های تلگرامی به همراه یک لینک دانلود برای مشترکان و کاربران اپلیکشن‌های پرداخت ارسال شده است که در فضای مجازی موجب بروز شایعاتی شده است. دروغی مجازی که می‌گوید پس از دریافت این پیام فوراً آن را حذف کنید زیرا اطلاعات حساب بانکی شما در اختیار دزدان اینترنتی قرار می‌گیرد.


اطلاع‌رسانی نامناسب در خصوص فعال شدن سرویس مانده‌گیری روی اپلیکیشن‌های پرداخت نیز مانند برخی از موضوعات مهم دیگر در حوزه بانکی و بانکداری الکترونیک موجب نا آگاهی مردم شده است.


 نقیصه‌ای که در سال‌های اخیر سبب سواستفاده سودجویان و فیشینگ‌های بانکی شده است و با توجه به اقبال روزافزون مردم به خریدهای اینترنتی و پرداخت‌های آنلاین آمار کلاهبرداری‌های اینترنتی رو به افزایش است.


 در کنار اطلاع‌رسانی ضعیف و کمبود آگاهی، بی‌اعتمادی مردم به پیام‌های این‌چنینی که به عملیات بانکی مربوط می‌شود نیز به شک و تردید آنها و شایعه‌پراکنی در این خصوص دامن می‌زند و موجب می‌شود این‌گونه پیام‌ها را سواستفاده تلقی کرده و نسبت به آنها واکنش منفی نشان دهند.


داستان پیامک‌های مربوط به مشاهده موجودی چیست؟


حدود دو سال پیش (مهر ۱۳۹۴) دریافت موجودی از طریق تمام درگاه‌هایی که نیاز به کارت نداشتند خصوصاَ تراکنش‌های موبایلی از سوی بانک مرکزی ممنوع و علت آن صیانت از اطلاعات مشتریان عنوان شد. اما امکان دریافت موجودی از طریق کدهای USSD هر بانک برای دارنده حساب همان بانک و همچنین بر روی دستگاه‌های خودپرداز و پایانه‌های فروش فعال بود.


اخیراً بانک مرکزی در ابلاغیه جدید خود به مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات عضو مرکز شتاب که از ۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ اجرایی شده، مجوز امکان اعلام موجودی کارت‌های شتابی روی اپلیکیشن‌های پرداختی را صادر کرده است که قدم مثبتی برای فراگیر شدن استفاده از این اپلیکیشن‌ها و سهولت در عملیات بانکی مردم به شمار می‌رود.


پس از ابلاغیه بانک مرکزی شرکت‌های پرداخت دست به کار شده و سرویس مانده‌گیری را روی اپلیکیشن‌های خود فعال کردند. از این رو با ارسال پیامک، یا از طرق دیگر کاربران را از وجود این سرویس با خبر کردند.


اپلیکیشن‌هایی مانند آپ، تاپ، ایوا، پات و سکه امکان مشاهده مانده حساب را برای کاربران خود فعال کرده‌اند.


گفتنی است، همواره آگاهی و هوشیاری کاربران مهمترین ابراز مقابله با سرقت اطلاعات بانکی و حملات فیشینگ است و آگاه‌سازی و آموزش مردم بر عهده بانک‌ها، شرکت‌های پرداخت و رسانه‌ها است و انتشار این شایعات نتیجه کوتاهی در آموزش افراد جامعه است.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر