30 بهمن 1396 - 11:42

تدوین نقشه راه تشکل‌های خصوصی/ اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار

نخستین نشست شورای مشورتی تشکل‌های اتاق تهران برگزار و بر نیاز تشکل‌های بخش خصوصی به تدوین نقشه راه تاکید شد.
کد خبر : ۸۲۳۷۶
خوانساری

به گزارش ایبِنا، مسعود خوانساری در نخستین نشست شورای مشورتی تشکل‌های اتاق تهران، بر ضرورت تقویت تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: تقویت تشکل‌ها سبب ‌می‌شود بخش خصوصی مطالبات خود را با صدای رساتری مطرح کند و در تحقق خواسته‌ها و انتظاراتش موفق‌تر باشد.


خوانساری با اشاره به ثابت ماندن سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در­ حدود سه دهه اظهارداشت: در اواسط دهه ۱۳۵۰ میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی معادل ۱۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده که این حجم سرمایه‌گذاری با در نظر گرفتن قیمت ثابت در سال ۱۳۹۲ تقریبا ثابت مانده، ­این در حالی است که نرخ تولید ناخالص داخلی در­ این مدت دو برابر شده است.


وی افزود:­ در واقع نتیجه‌ای که از بررسی این ارقام حاصل ‌می‌شود، این است که سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور ثابت مانده است. یکی از راهکارهای فعال کردن و بالا بردن سهم بخش خصوصی در اقتصاد، تقویت تشکل‌ها و ارتقای همبستگی آنهاست.


خوانساری­ ­ادامه داد: ­ایجاد تشکل‌های جدید ممکن است مشکلی را حل نکند ­بلکه به وجود آوردن تشکل‌های قوی ‌می‌تواند کمک‌کننده باشد و انسجام‌ بخشی به این تشکل‌ها هم ‌می‌تواند به ایجاد صدای واحد در بخش خصوصی کمک کند. مهم اینکه برای شکل‌گیری این انسجام نیاز است که نقشه راهی ترسیم شود.


پیگیری اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار­


در­ ادامه این نشست، غلامرضا ملکی؛ مدیر امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق تهران با اشاره به فلسفه شکل‌گیری شورای مشورتی تشکل‌ها به پیشنهاد رییس اتاق تهران گفت: این شورا به عنوان بالاترین مرجع برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار ایجاد شده است.


وی سپس به تدوین راهبردی­­­­ و برنامه‌های اتاق تهران در حوزه‌های تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: آیین‌نامه حمایت مالی از تشکل‌ها در هیات­­­­ رییسه اتاق تهران به تصویب رسیده است. همچنین واحد امور تشکل‌های اتاق از طریق تعامل با تشکل‌ها، تکمیل بانک اطلاعاتی این نهادهای بخش خصوصی را دنبال ‌می‌کند.


ملکی با بیان اینکه استراتژی­ هیات رییسه، ­ افزایش تشکل‌های استانی ثبت شده در اتاق تهران است، ادامه داد: اکنون موافقت اصولی ۲۵ تشکل صادر ­و مجامع ۱۷ تشکل نیز برگزار شده است. وی گفت:­ بر این اساس تعداد تشکل‌های ثبت شده در اتاق تهران باعث افزایش رتبه ثبت تشکل در بین اتاق‌های استان‌ها شده، ­ضمن اینکه اتاق تهران­ به دنبال­­ عضویت تشکل‌هایی است که دارای کد آیسیک و با فعالیت‌های صنفی و الحاق تشکل‌های استانی وابسته به سازمان کار و امور اجتماعی است.


ایجاد اثربخشی متقابل


محمدرضا مرتضوی، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران و عضو شورای مشورتی تشکل‌ها هم گفت: اتاق تهران یا باید ظرفیت کارشناسی بزرگی ایجاد کند یا به امکانات تشکل‌ها اتکا داشته باشد. در واقع اتاق تهران­ با مدیریت امکانات موجود ‌می‌تواند، به ایجاد اثربخشی متقابل کمک کند.


مرتضوی افزود: اتاق تهران از امکانات وسیعی برخوردار است و مشاهده ‌می‌شود که اعضای تشکل‌ها نیز از این امکانات بهره‌مند شده‌اند؛ ­این بدان معناست که بهره متقابل ایجاد شده است.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر