تا ۱۰ روز آینده:

راه اندازی مکانیزم پرداخت به رویپه برای تسویه حساب با ایران

یک منبع آگاه اعلام کرد که یک بانک دولتی هند تا ۱۰ روز آینده مکانیزم پرداخت به رویپه را برای تسویه حساب واردات نفت خام ایران به دهلی را راه اندازی خواهد کرد.
کد خبر : ۹۴۳۵۱
روپیه

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از رویترز، یک منبع آگاه در بخش صنعت نفت که خواست نامی از او برده نشود در مصاحبه ای با رویترز گفت: هند از ایران نفت خام وارد و از مکانیزم پرداخت بر پایه رویپه برای آن استفاده خواهد کرد.


این منبع آگاه گفت: ۵۰ درصد از پرداخت ها در قالب صادرات کالا از هند به تهران انجام خواهد گرفت. انتظار می رود بانک دولتی UCO هند این مکانیزم پرداخت را ظرف ۱۰ روز آینده اعلام کند.  


وی افزود: این توافق به امضاء دولت هند و ایران برای پرداخت نفت به روپیه رسیده است و ۵۰ درصد پرداخت ها به صورت صادرات کالا به ایران انجام می‌گیرد.


بر اساس این سند، پرداخت های نفت در حال حاضر به روپیه انجام می‌شود و بر خلاف قرار دادهای قبلی است که ۴۵ درصد آن به روپیه و ۵۵ درصد آن به یورو انجام می‌گرفت.


این منبع گفت: شرکت های کشتیرانی روسی و چینی هم همگام با تسهیل بخشیدن تجارت میان هند و ایران هستند. بر پایه این گزارش، باتوجه به تحریم های آمریکا، هند مجاز به صادرات کالاهای کشاورزی، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی به ایران خواهد بود. این در حالی است که صادرات اقلامی از قبیل محصولات پتروشیمی، نفتی، خودرو، فولاد، فلزات گرانبها و گرافیت به ایران مجاز نیست.  


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر