15 بهمن 1397 - 10:48

تشدید برخورد با کارت‌های بازرگانی صوری/ اعتبارسنجی و رتبه‌بندی

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان مالیاتی اعلام کرد: به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی باید نظام اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری کارت‌های بازرگانی سریعا اجرایی شود.
کد خبر : ۹۶۷۰۹
سازمان امور مالیاتی کشور

به گزارش ایبِنا، حسین تاجمیر ریاحی با بیان اینکه سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی تاکنون مشکلات فروانی را برای نظام اقتصادی و مالیاتی کشور به دنبال داشته است، گفت: متاسفانه در بسیاری از موارد برخلاف شرایط مندرج در قانون مقررات صادرات و واردات و آیین نامه اجرایی آن برای افراد فاقد شرایط (بی‌سواد- فاقد تمکن مالی- فاقد صلاحیت ...) کارت بازرگانی صادر می‌شود که این امر در ادامه منجر به سوءاستفاده‌های گسترده و عدم پرداخت مالیات می‌شود.


وی افزود: پرونده‌های متعددی در اجرای ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری و سایر مقررات مربوطه برای سوءاستفاده کنندگان از این کارت‌ها به منظور وصول مالیات‌های متعلقه در مراجع قضایی درحال پیگیری است.


مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور باتاکید براهمیت راه اندازی سامانه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری کارت‌های بازرگانی، گفت: با تاکیدات مقامات محترم در قوه قضاییه و برگزاری جلسات متعدد مقرر شد به منظور پیشگیری از صدور کارت بازرگانی برای اشخاص فاقد شرایط و جلوگیری از قاچاق کالا و ارز، برابر تکلیف مقرر در بندت ماده (۶) قانون مبارزه با قاچاق کالاو ارز با ایجاد سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری برای تجارت داخلی و خارجی با همکاری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اتاق تعاون مرکزی، صدور، تمدید و ابطال کارت بازرگانی از طریق سامانه فوق ساماندهی شود.


وی با انتقاد از عدم همکاری دستگاه‌های مربوطه به منظور راه اندازی این سامانه، اظهارداشت: با توجه به اینکه باگذشت بیش از یک سال تاکنون سامانه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری کارت‌های بازرگانی ایجاد نشده است، عدم همکاری در خصوص راه اندازی این سامانه از طریق مراجع نظارتی و قوه قضاییه پیگیری خواهد شد.


ریاحی با بیان اینکه برخورد با سوءاستفاده کنندگان از کارت‌های بازرگانی مورد مطالبه جدی مودیان مالیاتی است، تاکید کرد: از این پس هر مورد کارت بازرگانی که برخلاف قوانین مربوطه صادر شود مراتب به دادستان محترم قوه قضاییه و انقلاب شهرستان‌های مربوطه اعلام می‌شود تا با عوامل صدور و سوء استفاده از آن به منظور جلوگیری از تضییع حقوق عامه برخورد مناسب صورت پذیرد.


وی خاطرنشان کرد: با توجه به مسئولیت اتاق بازرگانی در صدور اینگونه کارت‌ها، شایسته است اتاق مذکور در خصوص راه‌اندازی سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی همکاری لازم را با دستگاه‌های ذیربط انجام دهد.


*سید علی موسوی


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر