سوئیفت

رییس بانک مرکزی روسیه می‌گوید که بانک‌های چندین کشور خارجی می‌خواهند به جایگزین روسی سوئیفت متصل شوند.

به گزارش ایبِنا به نقل از اسپوتنیک، الویرا نابی اولینا، رییس بانک مرکزی فدراسیون روسیه، در کنفرانس دانشجویی روسیه و اتحادیه اروپا گفت: بانک های چندین کشور خارجی آماده می شوند تا به عضویت سیستم روسی مشابه سوئیفت در آیند.

وی گفت: "این شبکه برای اتصال خارجی باز است. ما آن را برای شرکای تجاری خود ساخته‌ایم، اگر بخواهند عضو شوند. بانک های چندین کشور به این شبکه متصل می‌شوند. اتصال‌های آزمایشی آماده هستند."

رییس بانک مرکزی روسیه گفت: این جایگزین روسی همان استانداردهای سوئیفت را دارد. این شبکه برای کشورهایی که به آن می پیوندند، راحت است چون لازم نیست مکانیسم‌های داخلی خود را تغییر دهند، به‌علاوه نه‌ تنها بانک‌ها بلکه کسب و کارهای بزرگ هم می‌توانند مستقیماً به آن متصل شوند.

مسکو در بحبوحه تهدیدهایی مبنی بر قطع ارتباط با سیستم سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی) شروع به ساخت سیستم پرداخت خود کرد که به آن SPFS یا سیستم انتقال پیام‌های مالی می‌گویند.

در همین حین، خود روسیه از SPFS استفاده می‌کند. ۱۸ درصد انتقال‌های مالی روسیه از این طریق صورت می‌گیرند. بنابراین بانک ها می‌توانند انتخاب کنند از چه سیستمی استفاده کنند و در صورت وجود هرگونه ریسک سریع تغییر سیستم دهند. در داخل روسیه، تاکنون ۵۰۰ شرکت‌کننده شامل شرکت ها و موسسات مالی بزرگ روسیه به شبکه SPFS پیوسته‌اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =