طرح

چهار حزب از پنج حزب پارلمان اتریش پیمان تجارت آزاد اتحادیه اروپا با کشورهای موسوم به گروه مرکوسور را رد کردند. به این ترتیب شورای اتحادیه اروپا هم برای تصویب این پیمان با مشکل مواجه خواهد شد.

به گزارش ایبِنا به نقل از رادیو آلمان، یک کمیته پارلمان اتریش پیمان تجارت آزاد اروپا و  کشورهای آمریکای جنوبی که گروه مرکوسور (MERCOSUR) را تشکیل می‌دهند رد کرد. در این کمیته تمامی احزاب پارلمان اتریش شرکت دارند و به این ترتیب امضای پیمان از جانب پارلمان منتفی است.
الیزابت کوستینگر، وزیر پیشین کشاورزی اتریش، از وزارت‌خانه‌های مربوطه کشورش خواست، این پیمان را در سطح اروپایی نیز رد کنند. اکنون باید شورای اتحادیه اروپا در این باره تصمیم بگیرد ولی تصمیمات این شورا باید با توافق تمامی اعضا، از جمله اتریش باشد.
کشورهای گروه مرکوسور (آرژانتین، اوروگوئه، برزیل و پاراگوئه) بیش از ۲۰ سال برای بستن این پیمان با اتحادیه اروپا مذاکره کردند. توافق نهایی اواخر ژوئن سال جاری حاصل شد، اما برای اجرایی شدن پیمان باید هم شورای  اتحادیه اروپا و هم کشورهای عضو اتحادیه آن را تصویب کنند.
بسیاری از کارشناسان توافقنامه نام‌برده را که در مجموع منطقه‌ای با جمعیتی حدود ۷۷۶ میلیون نفر را شامل می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پیمان‌های اقتصادی جهان نامیدند، دولت برزیل آن را اقدامی "تاریخی" خواند و سران کشورهای اروپایی نسبت به آن ابراز رضایت کردند.
اما پیمان تجارت آزاد اتحادیه اروپا با گروه مرکوسورهمواره مخالفانی داشته و دارد. به‌ویژه سیاست‌های بولسونارو، ‌رییس‌حمهور برزیل یکی از نکات مورد انتقاد است. این سیاستمدار راست‌گرای پوپولیست که از منظر اقتصادی و سیاسی بیشتر به دونالد ترامپ نزدیک است تا به اتحادیه اروپا، این اواخر به دلیل کم‌کاری در مبارزه با نابودی جنگل‌های این کشور در تیررس انتقادهای بین‌المللی قرار گرفته است.
رئیس جمهوری فرانسه و نخست‌وزیر ایرلند هم با سیاستمداران آلمانی هم‌صدا شده و بولسونارو را تهدید کردند که در صورت عدم مبارزه با نابودی جنگل‌های آمازون که برای منافع اقتصادی عده خاصی صورت می‌گیرد، پیمان تجارت آزاد را تصویب نخواهند کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =