• ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
  • کد خبر: 106621
پرچم روسیه

کاهش سرمایه‌گذاری‌ها، نرخ پایین اعتماد مشتریان و تحریم‌های بین‌المللی اقتصاد روسیه را زمین‌گیر کرده تاجایی که رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۹ تنها معادل یک درصد برآورد می‌شود.

به گزارش ایبِنا به نقل از مسکو تایمز، بانک جهانی تازه‌ترین سازمانی است که چشم‌انداز خود از اقتصاد روسیه را تیره‌تر می‌کند و رشد اقتصادی روسیه در سال ۲۰۱۹ را تنها یک درصد برآورد کرده است.

براساس این گزارش، مجموعه‌ای فاکتورهای داخلی و بین‌المللی مانع از رشد بیشتر اقتصاد روس‌ها شده است. این در حالی است که بانک جهانی رشد اقتصادی روسیه در سال ۲۰۱۹ را معادل ۱.۲ درصد برآورد کرده بود.

در گزارش بانک جهانی آمده است: کُند شدن رشد اقتصادی روسیه از چند عامل ریشه می‌گیرد که با تداومک تحریم‌های بین‌المللی نیز تشدید شده است. این عوامل شامل کاهش سرمایه‌گذاری، رشد پایین صادرات، کاهش تولید نفت، افزایش مالیات بر ارزش افزوده و اعتماد پایین مصرف‌کنندگان است.

این آمارها درحالی منتشر شده که روسیه با عطش عجیبی در حال خرید و ذخیره‌سازی طلاست که توجه تحلیل گران جهانی را به خود جلب کرده است. آدریان اش، رییس بخش مطالعات شرکت بین المللی کارگزاری بولین ولت اعلام کرد که میزان خریداری طلا از سوی روسیه در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ به ابعاد بی سابقه و رکوردی جدید رسید که علامت بدی برای صلح جهانی است.

این روزنامه اعلام کرده روسیه طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ ذخایر طلای خود را به میزان ۱۴۵.۵ تُن افزایش داده که ۶۸ درصد بیشتر از دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ است. پیش تر شورای جهانی طلا اعلام کرده بود روسیه طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی ۵۵.۳ تُن طلا خریده و ذخایر طلای خود را به ۲۱۶۸ تن رسانده است.

مسکو ضمن افزایش ذخایر طلای خود سرمایه گذاری در اوراق بهادار آمریکا را کاهش داده و همچنین تلاش می کند وابستگی به دلار آمریکا را کاهش دهد. به این ترتیب مسکو تلاش می کند خود را در مقابل بحران احتمالی در اقتصاد جهانی مصون نگاه دارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =