• ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
  • کد خبر: 109432
بورس

یک کارشناس بازار سرمایه افزایش نرخ ارز، بهبود شرایط جهانی نفت و فلزات اساسی و نیز از میان رفتن ابهامات بودجه‌ای فعالان بازار سرمایه را سه عامل تداوم رشد شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها اعلام کرد.

ابراهیم خلیلی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به رشد چشمگیر شاخص بورس در جریان معاملات روز نخست هفته جاری و صعود شاخص بورس به ارتفاع ۳۲۷ هزار واحد گفت: این رشد بیشتر تحت تاثیر نمادهای معاملاتی بزرگ و شاخص‌ساز اتفاق افتاد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: طی یکی دو هفته گذشته روند معاملات بازار سهام مثبت بوده است و اثر این رخداد را می‌توان به تداوم روند رو به رشد شاخص بورس تعمیم داد. وی اضافه کرد: یکی از دلایل این اتفاق که موجب شده تا در روزهای گذشته طرف تقاضا در بورس تحریک شده و طرف فروش نیز از عرضه سهام خود تا حدودی امتناع کند، رشد قیمت دلار در بازار آزاد بوده که این مولفه همواره اثر مثبتی بر بازار سهام داشته است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به روند رو به رشد شاخص بورسی و قیمت‌ها که تقریبا شانه به شانه افزایش قیمت دلار بوده است، افزود: علاوه بر این با توجه به ارائه بودجه سال آینده به مجلس توسط دولت، دل‌نگرانی‌های فعالان بازار سرمایه در خصوص بندهای این بودجه نیز تا حدود زیادی رفع شده است.

وی ادامه داد: دلیل این موضوع این است که با توجه به کسری بودجه‌ دولت، برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند دولت در بودجه سال آینده معافیت‌های مالیاتی را تا حدودی دستخوش تغییرات کند و حامل‌های انرژی در سال ۹۹ تغییرات جدید داشته باشد که از این بابت شاهد این اتفاق نیستیم و به نظر نمی‌رسد رشد قابل توجهی در نرخ گاز و برق و نیز نرخ‌های مالیات در بودجه سال آینده اتفاق بیفتد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بر این اساس همانگونه که اشاره شد دل‌نگرانی فعالان بازار سهام در خصوص بودجه سال آینده و تاثیر آن بر کلیت بازار سهام و اقتصاد کشور تا حدودی برطرف شده است و از این بابت نیز شاهد تاثیر مثبت این مولفه بر شاخص بورس و نمادهای معاملاتی هستیم.

وی گفت: رشد قیمت جهانی نفت نیز از دیگر مواردی هست که در این روزها اثر مثبت خود را بر بازار سهام گذاشته است و کاهش تصویب تولید نفت اوپک بیش از سقف تعیین شده نیز موجب رشد قیمت جهانی نفت شده که باید به این مولفه بهبود وضعیت جهانی فلزات اساسی را هم اضافه کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =