• ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
  • کد خبر: 119436
بانک سرمایه

همه‌ساله تغییراتی در زمینه چک صورت می‌پذیرد و قوانین سخت‌گیرانه‌تری در حوزه چک اعمال می‌شود تا ارزش و اعتبار معاملاتی که با چک انجام می‌شوند، بیشتر شده و ساختار امن‌تری برای معامله‌کنندگان فراهم شود.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک سرمایه، اداره روابط عمومی بانک سرمایه به اطلاع مشتریان ارجمند می‌رساند، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی خواهد شد.

بر اساس قانون جدید چک، پنج تغییر عمده نسبت به قانون قبلی ایجاد شده که در قالب آن، مهلت ۱۰ روزه برای ارسال اطلاعات چک برگشتی به سامانه بانک مرکزی حذف و بانک‌ها باید بلافاصله اطلاعات را ارسال نمایند.

همچنین در اصلاحات جدید قانون مذکور، از این پس مشتریان گرامی می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی با سرشماره ۷۰۱۷۰۱، از وضعیت‌ پنج‌گانه اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی که با رنگ های سفید، زرد، نارنجی، قهوه ای و قرمز مشخص شده است، مطلع شوند.

مشتریان ارجمند برای آشنایی با «متن کامل اصلاحات قانون جدید صدور چک»، می توانند به فایل پیوست مراجعه فرمایند.

اصلاحات قانون جدید صدور چک

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =