یوسفیان ملا

یک کارشناس امور اقتصادی گفت: دولت باید آمار دقیقی از مصرف کنندگان دارو و بیماران کشور، همچنین کالاهای ضروری در اختیار داشته باشد تا در صورت نیاز پوشش داده شوند.

عزت‌الله  یوسفیان ملا، کارشناس امور اقتصادی و نماینده سابق مجلس در رابطه با احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ توسط نمایندگان مجلس دربودجه ۱۴۰۰ به خبرنگار ایبِنا گفت: تک نرخی شدن ارز علاقه همه است وفردی را نمی‌شناسم  که برارز دو یا چند نرخی تاکید داشته باشد زیرا تمام فسادهای پولی- مالی در زمانی که ارز چند نرخی است به وجود می‌آید و وقتی ارز دونرخی حاکم باشد، یک فردی که بتواند با قیمت پایین ارز دریافت کند به اندازه مابه تفاوتی که از قیمت پایین به ارز قیمت بالا دارد، صاحب ثروت می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: یک میلیون دلارارز با قیمت پایین، میلیاردها تومان سود به جیب دریافت کننده وارد خواهد کرد و هیچ کس براین امر رضایت ندارد، اما برخی از کالاهای کشور ناگزیر باید با ارز قیمت پایین مورد خریداری قرار گیرد. این کالاها مانند بخشی از داروها یا بسیاری از کالاهایی مانند گندم که قوت غالب محسوب می‌شود و بر قیمت نان بسیار موثراست یا علوفه به خصوص برای دام از این موارد به حساب می‌آید.

این کارشناس امور اقتصادی در این رابطه یادآور شد: محاسبات نشان داد که ارز تک نرخی برای تمام کالاها  شدنی نیست. ارز عادی برای سفرها امکان‌پذیر است که متاسفانه این اتفاق هم نیفتاد. روزهای اولی که ارز به این شکل درآمد، بسیاری سفر کردند حتی اطلاع داشتیم که یک آژانس  مسافربری از مدیرعامل تا نظافتچی برای دریافت ارز همه به سفر رفتند.

نماینده سابق مجلس در این خصوص تصریح کرد: چنانچه بر این امر اصرار ورزیده شود، به هر حال ناگزیر خواهند شد که به ارز چند نرخی در شکل دیگری تن دهند که شرایط اقتصادی درآن زمان بسیار بدتر از الان خواهند شد زیرا آثار تورمی بیشتری را برجا می‌گذارد. بنابراین پیشنهاد فوق شدنی خواهد بود، ولی بیماران جهت اخذ دارو و مصرف‌کننده‌های بسیاری از واحدهای تولیدی برای تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه خواهند شد. 

یوسفیان ملا در ادامه اظهار داشت: انتظار از مجلس این است که بی حساب و کتاب تصمیم نگیرند و در اظهار نظرها هم دقت کنند. دولت با مجلس برای رضای خدا به یک تصمیم واحد برسد زیرا دود هر اختلافی بین این دو نهاد مستقیم به چشم مردم می‌رود. مشکلات ناشی از چنین تصمیماتی برای اعضای خانه ملت مزاحمتی به وجود نمی‌آورد، ولی مردم نابود و بیچاره خواهند شد، بنابراین امیدواریم تصمیم آقایان با لج ولجبازی همراه نشود.  

وی در این ارتباط بیان کرد: همین یارانه‌ای که پرداخت می‌شود برای خانواده نیازمند عددی به حساب نمی‌آید، ولی از آنطرف به دلیل آنکه عدد میلیونی پرداخت می‌شود، بخشی از خزانه را به طور ناگهانی خالی می‌کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی درباره مکانیسم دولت و مجلس در صورت تصویب این پیشنهاد برای جلوگیری از بروز شوک قیمتی در بازار توضیح داد:  آمار دقیقی از مصرف کنندگان دارو و بیماران کشور، کالاهای ضروری در اختیار داشته باشند تا در صورت نیاز پوشش داده شوند. متاسفانه در کشور تنها چیزی که مدیران و مسئولان به آن دسترسی ندارند، همین مسئله است و آمارها با یکدیگر تفاوت دارد.

نماینده سابق مجلس در این‌باره اضافه کرد: حرکت مورد اشاره نیاز به یک تصمیم حساب شده و دقیق دارد. باید تکلیف کسانی که این ارز را دریافت می‌کردند و قرار است دیگر دریافت نکنند، مشخص شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =