• ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰
  • کد خبر: 123142
سکه

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: با توجه به ثبات نسبی بازار ارز در کشور و کاهش اونس جهانی پیش‌بینی می‌شود در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ تغییرات خاصی در قیمت‌های طلا و سکه نداشته باشیم.

به گزارش ایبِنا به نقل از صداوسیما؛ محمد کشتی آرای افزود: در سال گذشته شاهد افزایش شدید قیمت طلا نسبت به سال‌های قبل از آن بوده‌ایم به طوری که چنین افزایشی در بازار طلا و سکه بی‌سابقه بوده است.

وی گفت: علت افزایش شدید قیمت طلا بیماری کرونا بود که اقتصاد جهانی را با نوسانات بسیار شدیدی روبرو کرد و باعث شد تا ارزش برابری ارزها کاهش پیدا کند و به نوعی اقتصاد جهانی با رشد منفی روبرو شد و همین مسئله عاملی شد برای افزایش قیمت طلا.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر افزود: قیمت اونس جهانی در سال گذشته به حدود دو هزار دلار رسید و قیمت سکه در کشور تا مرز ۱۶ میلیون تومان افزایش پیدا کرد که نسبت به اول سال ۹۹ تقریبا دو ونیم برابر شد.

کشتی آرای گفت: در روزهای پایانی سال ۹۹ و اسفندماه بازار مقداری با ثبات روبرو شد و قیمت اونس جهانی با توجه به تولید واکسن در سطح جهانی و بهتر شدن اوضاع اقتصادی جهان با کاهش روبرو شد.

وی افزود: یکی دیگر از عوامل ثبات قیمت در پایان سال ۹۹ تمهیدات بانک مرکزی بود که باعث شد قیمت ارز کاهش پیدا کند و همین امر هم باعث شد تا قیمت طلا با کاهش روبرو شود.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: در اسفندماه با کاهش قیمت اونس جهانی روبرو بودیم و باید قیمت طلا هم در کشور ما پایین می‌آمد، اما به یکباره در پایان سال با افزایش خرید ارز روبرو شدیم و همین امر باعث شد تا قیمت ارز دوباره کمی بالا برود و ترمزی شد برای کاهش قیمت طلا در کشور.

کشتی آرای افزود: قیمت سکه در روزهای پایانی سال در محدوده ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و صد هزار تومان بود.

وی گفت: در شروع و هفته اول سال ۱۴۰۰ قیمت‌ها همان روال گذشته را داشت و اونس جهانی هم بدون تغییر بود، ولی در هفته دوم سال که واحدهای صنفی شروع به کار کردند و داد و ستدها افزایش پیدا کرد مجددا قیمت سکه افزایش پیدا کرد.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر افزود: در همین مدت با کاهش قیمت اونس جهانی روبرو بودیم و اونس به محدوده هزار و ۶۰۰ دلار رسید و این یعنی کاهش ۵۰ دلاری قیمت اونس جهانی نسبت به سال ۹۹.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =