سپهر محمدی

رییس انجمن بلاکچین ایران می‌گوید: اینکه بانک مرکزی به طور رسمی و جدی تصمیم دارد قانونی برای رمز ارز ملی تدوین کند، بسیار ارزشمند و موثر خواهد بود.  

سپهر محمدی، رییس انجمن بلاکچین ایران در گفت و گو با ایبِنا تصریح کرد: طبیعتا رمز ارز بانک مرکزی بر بستر بانکی نخواهد بود، بلکه بر بستر بلاکچین خواهد بود.

وی افزود: با توجه به اینکه محدودیت های بسیاری را بر بستر بانکی بر کشورمان ایجاد کردند، وجود ارز یا پولی ملی بر بستر بلاک چین این فرصت را برای کشور فراهم می آورد که محدودیت های بانکی که برای تبادلات بین المللی ایران وجود دارد، را در چارچوب آنها باقی نماند و مبادلات بین المللی را داشته باشد که آن محدودیت های بانکی را ندارند. این موضوع یکی از مهم ترین فرصت هایی است که رمز ارز بانک مرکزی ایجاد می کند.  

رییس انجمن بلاکچین ایران با اشاره به اینکه این رمز ارز ملی فرصت های بسیاری را ایجاد می کند، گفت: به عنوان نمونه استفاده از فرصت های خلاقی که در بستر بلاک چین فراهم می شود یکی از این مزیت هاست.  

به گفته محمدی، قراردادهای هوشمند و استفاده از ظرفیت های بیمه، تامین مالی جمعی، ظرفیت های خیلی زیادی است که فناوری بلاکچین به ما ارزانی می دارد و ما می توانیم با استفاده از رمز ارز بانک مرکزی این موارد را به منصه ظهور برسانیم و پروژه هایی مانند رمز ارز پیمان بر پلتفرم ققنوس و رمز ارز سورن بر پلتفرم سور را محقق سازیم.  

وی با اشاره به راه اندازی پلتفرم های ایرانی ادامه داد: در این صورت اگر رمز ارز بانک مرکزی ایران راه اندازی شود بسیاری از ظرفیت هایی که در این بلاک چین ها است بلافاصله می تواند از بالقوه بودن به فعلیت در بیاد.

رییس انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه منع قانونی در این زمینه نداشتیم، اظهار کرد: قراردادهای هوشمند براساس عقود اسلامی هستند و تا مادامی که خلاف قانون کشور و شرع نباشند جاری هستند. مثلا اگر دونفر قراردادی را منعقد کنند، این قرارداد غیرمشروع و غیرقانونی نباشد و منجر به مورد غیرقانونی و غیرمشروع نشود لازم نیست قانون جدید برای آن تدوین کنیم؛ اما برای شفافیت بیشتر و اینکه نقاطی در این زمینه وجود دارد که ناواضح است و نیاز به شفافیت دارد، باید مقررات و آیین نامه ای تدوین شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =