میرکاظمی

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: عزم دولت برای تحقق رشد بالای اقتصادی جزم است.

به گزارش ایبِنا، مسعود میرکاظمی در جلسه‌ای که با برخی وزرای اقتصادی دولت که به منظور هماهنگی لایحه بودجه ۱۴۰۱ تشکیل شده بود افزود: بلافاصله بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم بر روی حل مشکل تامین واکسن تمرکز و همه دیدند این کار به خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: دولت در هر کارمتمرکز شود کارها به خوبی جلو می‌رود و حالا اولویت اول کشور رشد اقتصادی است؛ منابع باید به سمت طرح‌هایی در کشور برود که رشد اقتصادی ایجاد می‌کند.

میرکاظمی با اشاره به درخواست مقامات استانی برای تامین منابع طرح‌های زیرساختی؛ تصریح کرد: در سفرهای استانی دولت مقامات دولتی به دنبال منابع برای هزینه هستند؛ اما این رویکرد باید به حرکت در جهت ایجاد درآمد در استان‌ها تغییر کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه؛ تاکید کرد: وزارت خانه‌های مختلف باید طرح‌های اولویت داری که در رشد اقتصادی موثر است را معرفی کنند و البته بعد از تخصیص منابع این طرح‌ها دائم رصد می‌شوند تا کار به نتیجه برسد و رشد اقتصادی محقق شود.

لایحه مالیات بر مجموع درآمد، به زودی به دولت می‌رود

وزیر امور اقتصاد و دارایی هم در این نشست افزود: رشد اقتصادی برونداد یک نظام اقتصادی است و اگر به دنبال آن هستیم باید الزامات آن فراهم شود.

سید احسان خاندوزی با حمایت از رویکرد اصلاح بودجه افزود: وقتی بتوانیم متغییرهای اصلی را برای بخش خصوصی حداقل در میان مدت پیش بینی کنیم، سرمایه‌ها به سمت فعالیت‌های مولد هدایت می‌شود.

وزیر اقتصاد با حمایت از افزایش پایه‌های مالیاتی گفت: در تلاشیم به زودی لایحه مالیات بر مجموع درآمد را به دولت ببریم.

لزوم حرکت به سمت رشد اقتصادی و راه آن کنترل تورم است

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست گفت: کشور راهی جز تغییر ریلی که سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته ندارد؛ باید به سمت رشد اقتصادی حرکت کرد و راه آن کنترل تورم است.

سید رضا فاطمی امین افزود: با وضع فعلی یارانه‌های انرژی، نوع مالیاتی ستانی و بودجه سنتی حل مشکلات قابل تصور نیست، پس راهی به جز تغییر ریل نداریم.

وی با اشاره به تغییر ترکیب صادرات غیر نفتی کشور در سال آینده گفت: ما فقط برای اجرای طرح مسکن نیاز به حدود ۶ میلیون تن فولاد داریم که این رقم از میزان صادرات کشور کاسته می‌شود، اما باید برنامه ریزی کرد که صادراتی غیرنفتی سرجمع افزایش خوبی پیدا کند.

۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز برای پاسخ به نیاز کشور

وزیر نفت هم در نشست بودجه ۱۴۰۱ گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته سرمایه گذاری لازم در صنعت نفت و گاز نشده و حال آنکه برای پاسخ به نیاز کشور نیاز به ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این حوزه داریم.

جواد اوجی با بیان اینکه اگر برای توسعه هزینه نشود در آینده به واردکننده این محصولات تبدیل می‌شویم، گفت: در سرمایه گذاری‌ها باید به آمایش سرزمین توجه بیشتری کرد، چون طرح‌هایی که توجیه اقتصادی ندارند دامن دولت و مجلس و در کل اقتصاد کشور را خواهد گرفت.

سرمایه گذاری هدفمند منجر به رشد اقتصادی و اشتغال

وزیر جهاد کشاورزی هم ضمن حمایت از تغییر ریل گذاری بودجه گفت: ظرفیت‌هایی که در سازمان برنامه برای رشد بخش کشاورزی دیده شده کارشناسی و قابل تحقق است؛ البته باید الزامات و منابع آن تامین شود.

سید جواد ساداتی نژاد افزود: خام فروشی در بخش کشاورزی بیداد می‌کند؛ با کوچکترین سرمایه گذاری هدفمند به ویژه در بخش صنایع تکمیلی می‌توان شاهد بهبود رشد و اقتصادی و اشتغال در این بخش بود.

برای کنترل تورم باید جلوی کسری بودجه گرفته شود

رئیس کل بانک مرکزی هم در این نشست گفت: بخشی از رشد پایه پولی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ مربوط به تسعیر دارایی‌های بلوکه شده و پرداخت مابه‌التفاوت ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی بوده که این رویکردها در نهایت منجر به رشد تورم شده است.

علی صالح ابادی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم تورم کنترل شود حتما باید جلوی کسری بودجه گرفته شود و رویکرد سازمان برنامه برای ۱۴۰۱ به بانک مرکزی برای کنترل تورم کمک شایانی می‌کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =