• ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴
  • خبرنگار: sadeghi
  • کد خبر: 129843
image-20220118104417-1.jpeg

با رونق گرفتن کسب و کارهای اینترنتی و استقبال مردم از خرید غیرحضوری، انجام تراکنش آنلاین نیز رواج یافته است.

به گزارش ایبِنا، درگاه پرداخت اینترنتی به عنوان ابزار الکترونیکی انجام تراکنش‌های آنلاین، در تمام وب‌سایت‌های فروشگاهی وجود دارد. در حقیقت داشتن یک وب‌سایت فروشگاهی بدون برخورداری از درگاه پرداخت، اکنون دیگر قابل پذیرش نخواهد بود. بنابراین پرسش اساسی در این زمینه می‌تواند این باشد که اصولا چگونه می‌توان پس از دریافت درگاه پرداخت از شرکت‌های ارائه دهنده‌ی این سرویس، آن را بر روی وب‌سایت فروشگاهی خودمان نصب و راه‌اندازی نماییم. در ادامه تلاش می‌کنیم با ذکر جزییاتی کاربردی کاربران را در فرآیند نصب و راه‌اندازی درگاه پرداخت بر روی سایت راهنمایی کنیم.

وردپرس، پرکاربردترین سیستم مدیریت محتوا

تمام وب‌سایت‌ها، اعم از تجاری و شخصی از یک سیستم مدیریت محتوا برخوردارند. در واقع سیستم مدیریت محتوا بنیان هر وب‌سایت است. اکنون وردپرس به عنوان محبوب‌ترین‌ سیستم مدیریت محتوا نزد کاربران شناخته می‌شود. بنابراین از آن‌جا که اغلب وب‌سایت‌های تجاری و فروشگاهی از سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهره می‌برند، در این مقاله به شرح چگونگی نصب درگاه پرداخت بر روی سایت وردپرسی خواهیم پرداخت.

کدام درگاه برای سایت وردپرس مناسب‌تر است؟

اصولا درگاه پرداخت اینترنتی دارای دو نوع مستقیم و واسط است. درگاه مستقیم را شرکت‌های موسوم به PSP ارائه می‌کنند و درگاه واسط را شرکت‌های پرداخت‌یار همچون رایان پی. از آن‌جا که مراحل دریافت درگاه پرداخت مستقیم در قیاس با درگاه واسط، پیچیده و طولانی است و نیاز به مجوزهای مختلفی دارد، کسب و کارهای نوپا و برندهای کوچک‌تر رغبت بیش‌تری برای استفاده از درگاه واسط در وب‌سایت خود دارند. با این وصف ما در ادامه، روش نصب درگاه واسط را بر روی سایت وردپرسی شرح خواهیم داد.

سایت وردپرسی چگونه فروشگاهی می‌شود؟

پیش از ورود به بحث آموزش نصب درگاه بر روی سایت وردپرسی، ابتدا نیاز است افزونه‌ی ووکامرس را به عنوان یک پلاگین فروشگاه ساز در سایت‌های وردپرسی معرفی نماییم. افزونه‌ی ووکامرس در واقع یک پکیج کامل از انواع قابلیت‌ها و امکانات است که سایت وردپرسی را تبدیل به وب‌سایت فروشگاهی می‌کند. بنابراین افزونه‌های درگاه پرداخت نیز در انطباق با بستر ووکامرس طراحی می‌شوند. شرکت‌های پرداخت‌یار مانند شرکت رایان‌پی و امثالهم، در این زمینه افزونه‌های ویژه‌ی نصب درگاه پرداخت را نیز به کاربران ارائه می‌کنند تا فرآیند ساده‌تری را در پیش داشته باشند.

فرآیند نصب درگاه پرداخت در سایت وردپرسی

برای نصب و راه‌اندازی افزونه‌ درگاه پرداخت در بستر ووکامرس، نیاز به انجام کارهایی است که باید مرحله به مرحله پشت سر گذاشته شود.

1. دانلود پلاگین پرداخت

هنگامی که متقاضی دریافت درگاه، در سایت یکی از شرکت‌های ارائه دهنده‌ی این سرویس، درخواستش ثبت می‌کند و سپس از مراحل مخصوص دریافت درگاه عبور می‌کند، در نهایت لینک دانلود پلاگین درگاه پرداخت بر روی او ارسال خواهد شد. آن‌گاه باید اقدام به دانلود این پلاگین نماید.

برای دانلود افزونه درگاه پرداخت با جستجو در مخزن وردپرس نیز می‌توانید پلاگین مربوطه را پیدا نمایید.

2. نصب پلاگین پرداخت

به منظور نصب پلاگین دانلود شده، در گام اول باید به بخش ادمین سایت وردپرسی وارد شوید. سپس در بخش منو وارد بخش پلاگین شده و گزینه‌ی افزودن را انتخاب کنید. در اغلب موارد افزونه‌ی مورد نظر ، هماهنگ با پلاگین ووکامرس است. بنابراین باید از پیش این پلاگین را دانلود کرده باشید تا بر روی سایت‌تان در دسترس باشد. سپس تنظیمات درگاه پرداخت بر روی ووکامرس را انجام بدهید.

آن‌گاه در گام بعدی فایل دانلود شده را انتخاب کرده و در نهایت بر روی گزینه open کلیک کنید. سپس گزینه‌ی نصب افزونه برای شما نمایش داده می‌شود. به سرعت افزونه را آپلود و نصب کنید.

هنگام نصب افزونه، باید گزینه‌ی فعال کردن پلاگین درگاه پرداخت را انتخاب کنید. چنانچه این فرآیند با موفقیت انجام شود، صفحه‌ی افزونه‌ها برای شما نمایش داده می‌شود. البته این امکان نیز وجود دارد که بدون گذراندن این مراحل از افزونه‌ی امن برخی شرکت‌ها مانند افزونه‌ی امن شرکت رایان پی استفاده کنید. برای فعال ساختن این افزونه‌ی امن، باید از بخش افزونه‌ها، گزینه‌ی افزونه‌های نصب شده را انتخاب کنید.

3. تنظیمات افزونه‌ درگاه پرداخت

همان‌طور که گفته شد ابتدا پلاگین درگاه پرداخت را بر روی وب‌سایت خود نصب می‌نمایید. همچنین از پیش و در هنگام ارسال لینک دانلود افزونه‌ی درگاه پرداخت، اطلاعاتی توسط شرکت پرداخت‌یار برای شما ایمیل شده است. برای فعال کردن درگاه پرداخت به آن اطلاعات نیاز خواهید داشت. به منظور راه‌اندازی درگاه پرداخت بر روی سایت وردپرسی خودتان، باید در این مرحله از طریق منو وردپرس، به بخش ووکامرس / پیکربندی / پرداخت وارد شوید. آن‌گاه بعد از تکمیل تنظیمات در این مرحله، بر روی گزینه‌ی مدیریت درگاه پرداخت موردنظر کلیک نمایید. سپس برای فعال‌سازی درگاه پرداخت اینترنتی بر روی وب‌سایت‌تان، تنظیمات زیر را با دقت و کاملا صحیح انجام بدهید:

1. عنوان درگاه پرداخت: در این‌جا باید برای درگاه پرداخت وب‌سایت خودتان یک نام انتخاب کنید که مثلا می‌تواند نام برند درگاه پرداخت باشد. این همان عنوانی است که در هنگام استفاده از درگاه پرداخت، به مشتریان شما نمایش داده می‌شود تا روش پرداخت را انتخاب نمایند.

2. توضیحات درگاه پرداخت : این توضیحات شامل در حقیقت مطالبی است که در خلال علمیات پرداخت به کمک درگاه‌، برای مشتریان وب‌سایت شما نمایش داده می‌شود.

3. کد مشتری  : بعد از ثبت درگاه، توسط شرکت پرداخت‌یار، کد مشتری از طریق تیکت و ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.

4. رمز عبور مشتری : در این‌جا نیز پس از ثبت درگاه پرداخت، توسط شرکت پرداخت‌یار از طریق تیکت و ایمیل یک رمز عبور برای شما ارسال خواهد شد.

5. شناسه‌ی مشتری : پس از آن‌که ثبت درگاه پرداخت را تکمیل کردید، توسط شرکت پرداخت‌یار، یک شناسه‌ی مشتری نیز از طریق تیکت و ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.

6. پیام پرداخت موفق : به این معنا که پیامی طراحی و آماده کنید که در زمان انجام تراکنش‌های موفق به مشتری نمایش داده شود.

7. پیام پرداخت ناموفق : به این معنا که پیامی طراحی و آماده کنید که هنگام تراکنش ناموفق، به مشتری نمایش داده شود.

اکنون درگاه پرداخت، بر روی سایت وردپرسی شما نصب و راه‌اندازی شده و قابل استفاده توسط کاربران خواهد بود. به عبارت دیگر وب‌سایت فروشگاهی وردپرس/ ووکامرس شما اکنون دیگر مجهز به درگاه پرداخت اینترنتی و قابلیت‌های کاربردی آن است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =