• ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۲
  • خبرنگار: sadeghi
  • کد خبر: 132237
چک

بانک مرکزی امکان انجام فرآیند­های مرتبط با چک‌های جدید بنفش‌رنگ (چک الکترونیک) را از طریق ارسال پیامک به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ فراهم کرده ­است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، برای آن ­دسته از مشتریان بانکی که به گوشی­‌های هوشمند دسترسی ندارند، امکان انجام فرآیند­های مرتبط با چک از قبیل: (۱)ثبت، (۲)تایید، (۳)انتقال، (۴)استعلام، (۵)معرفی شماره تلفن همراه برای اطلاع از ثبت یا انتقال چک به نام فرد؛ از طریق ارسال پیامک به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، فراهم شده ­است. راهنمای مراحل به شرح زیر است.

۱) ثبت چک از طریق پیامک:

صادرکننده چک به ­منظور صدور آن ملزم به ثبت پیام به شرح زیر و ارسال آن از طریق پیامک به شماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ می­‌باشد:

(از راست به چپ)

*۳*شناسه/کد ملی صادر کننده*شناسه صیادی*تاریخ سررسید (۸ رقم: چهاررقم سال، دو رقم ماه، دو رقم روز)*مبلغ به ریال(کمتر از ۱۵۰۰۰۰۰۰۰)*شناسه/کد ملی گیرنده چک#


چنانچه در زمان ثبت چک، تعداد افرادی که برگ­ چک به آنها واگذار می‌­شود، بیشتر از یک شخص حقیقی و یا حقوقی باشند، ضروری است کد/شناسه ذینفعان به تفکیک با درج علامت * قید شود: (*شناسه/کد ملی ذینفع اول* شناسه/کد ملی ذینفع دوم . . .  )

۲) تایید دریافت چک از طریق پیامک:

دریافت‌کننده چک همزمان با دریافت برگه چک، لازم است اقلام اطلاعاتی چک ثبت شده به نفع خود را مورد بررسی قرار داده و در صورت تائید اقلام اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد با اطلاعات مندرج در متن برگه چک، مراتب تائید دریافت چک را از طریق پیامک اعلام کند. نحوه ثبت مراتب تائید چک به شرح زیر است:‌

از راست به چپ

*۵*شناسه/کد ملی صادر کننده*شناسه صیادی#

۳) انتقال چک از طریق پیامک:

هنگامی که فرد دریافت‌کننده چک پس از انجام عملیات تایید دریافت چک، قصد انتقال چک به فرد دیگری را دارد، از روش زیر برای انتقال از طریق پیامک اقدام می‌کند:

(از راست به چپ)

*۷*شناسه/کد ملی انتقال دهنده*شناسه صیادی*شناسه/کد ملی گیرنده چک#

چنانچه در زمان انتقال چک، تعداد افرادی که برگ­ چک به آنها انتقال داده می‌­شود، بیشتر از یک شخص حقیقی و یا حقوقی باشند، ضروری است کد/شناسه ذینفعان به تفکیک با درج علامت * قید شود: (*شناسه/کد ملی ذینفع اول*شناسه/کد ملی ذینفع دوم . . .  )      

۱-۴) استعلام چک توسط صادرکننده چک:

استعلام چک توسط صادرکننده چک سرویس استعلامی است که صادرکننده چک با وارد کردن اطلاعات شناسه/کد ملی خود و شناسه صیادی چک می‌تواند از وضعیت چک ثبت شده خود مطلع شود. روش اخذ استعلام به شرح زیر است:

(از راست به چپ)

*۱*۲*۱*شناسه/کد ملی صادرکننده *شناسه صیادی

۲-۴) استعلام چک توسط ذینفع چک:

استعلام چک ذینفع چک سرویس استعلامی است که ذینفع چک می‌تواند با وارد کردن اطلاعات شناسه/کد ملی خود از آخرین وضعیت چک دریافت شده مطلع شود. روش اخذ استعلام به شرح زیر است:

(از راست به چپ)

*۱*۲*۲*شناسه/کد ملی ذینفع*شناسه صیادی

۳-۴) استعلام وضعیت چک برگشتی، رفع‌ سوء‌اثر شده و چک‌های در راه صادرکننده چک:

این استعلام، سرویسی است که صرفاً به ذی‌نفعی که چک به نام وی ثبت شده باشد، قابل ارائه است. ذی‌نفع چک با اخذ این استعلام از مجموع مبلغی چک‌های برگشتی در سه سال گذشته (شامل چک‌های برگشتی رفع اثر شده و نشده)، مجموع مبلغی چک‌های در راه (مجموع مبلغی چک‌هایی که ثبت و تایید شده، لیکن تسویه نشده است) متعلق به صادرکننده مطلع می‌شود. این سرویس به ذی‌نفع چک کمک می‌کند تا با اخذ اطلاعات شفاف از سوابق صادرکننده چک نسبت به دریافت و یا عدم دریافت چک تصمیم‌گیری نماید روش اخذ استعلام به شرح زیر است:

(از راست به چپ)

*۱*۴*شناسه/کد ملی ذینفع*شناسه صیادی

۴-۴) استعلام چک بر اساس اقلام اطلاعاتی چک (بدون احراز هویت):

این سرویس استعلامی اقلام اطلاعاتی چک شامل شناسه صیادی، مبلغ، تاریخ و کد شناسایی ذی‌نفع را از شخص ا