• ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
  • کد خبر: 73762
سیدکامل تقوی نژاد

رییس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: رانندگان دارای یک خودرو که در اسنپ و تپ‏سی فعال هستند، همانند دارندگان یک تاکسی، برای عملکرد سال ۱۳۹۵ از پرداخت مالیات بر درآمد خودرو معاف هستند.

به گزارش ایبِنا، سیدکامل تقوی نژاد با اشاره به بندهای قانونی مربوط به مالیات بر درآمد مشاغل، خاطرنشان کرد: شرکت‌ها و صاحبان مشاغل، فارغ از بستر ارائه خدمت و عرضه کالا اعم از دنیای واقعی یا فضای مجازی در صورت کسب درآمد و سود و پس از کسر معافیت‌های مقرر باید براساس نرخ‌های مقرر در قانون مالیات پرداخت کنند و تفاوتی میان بستر فروش و ارائه خدمات از نظر مالیاتی نیست.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر شتاب روزافزون تکنولوژی و استفاده از آن در زندگی روزمره افراد که باعث شکل‌گیری کسب‌ و کارهای مختلف در فضای مجازی با استفاده از فناوری نوین اطلاعاتی شده، است، اظهارداشت: قطعا در آینده نزدیک ماهیت کسب‌ و کارهای موجود دچار تغییر و تحولات بیشتری خواهد شد، بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور برای شناسایی این نوع کسب‌ و کارها و وصول مالیات عادلانه از آن برنامه‌ریزی مناسبی انجام داده است.

تقوی نژاد درباره بحث‌های پیرامون پرداخت مالیات از سوی شرکت‌های نوپای اسنپ و تپ‌سی خاطرنشان کرد: برخلاف مواردی که در رسانه‌ها رواج یافته میزان مالیات صاحبان یک تاکسی و صاحبان یک وسیله نقلیه (مثل پراید، پژو و...) که با آن به فعالیت شغلی حمل‌ونقل مسافر می‌پردازند برای سال ۱۳۹۵ صفر ریال تعیین شده که دستورالعمل مربوطه نیز صادر و ابلاغ شده است؛ بنابراین در صورتی که یک راننده دارای یک تاکسی است یا در یک آژانس کرایه یا از طریق اسنپ و تپ‌سی به ارائه خدمت حمل‌ و نقل مسافر می‌پردازد نباید مالیات پرداخت کند.

وی ادامه داد: اما در صورتی که یک راننده دارای بیش از یک تاکسی یا وسیله نقلیه باشد، تنها یک تاکسی معاف از مالیات بوده و در ازای بقیه تاکسی‌ها یا خودروها ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد است.

معاون وزیر اقتصاد در خصوص مالیات شرکت اسنپ و تپ‌سی نیز گفت: شرکت اسنپ و تپ‌سی همانند سایر اشخاص حقوقی صاحب درآمد، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد هستند و البته مالیات بر ارزش افزوده این شرکت‌ها نیز برابر قانون و مقررات مربوطه دریافت خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =