سیف

رئیس کل بانک مرکزی از برگزاری نشست مشترک بانکی میان ایران و ترکیه پیش از سفر «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور آن کشور به ایران خبر داد. ‌

به گزارش ایبِنا به نقل از بانک مرکزی، ولی الله سیف در حاشیه اجلاس روسای کل بانک های مرکزی و مقامات پولی کشورهای عضو «سازمان همکاری های اسلامی»، در دیدار با روسای بانک های مرکزی ترکیه و پاکستان بر گسترش همکاری ها میان این کشورها تاکید کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار که به منظور حضور در جلسه روسای کل بانک های مرکزی و مقامات پولی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی به ترکیه سفر کرده است، روز گذشته در حاشیه این اجلاس با همتایان ترکیه ای و پاکستانی خود و نیز معاون نخست وزیر ترکیه دیدار و گفت و گو  کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار معاون نخست وزیر ترکیه و نیز رئیس کل بانک مرکزی این کشور بر آمادگی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری های بانکی به عنوان ضرورت و پیش شرط توسعه روابط تجاری تأکید کرد.

در این دیدار به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی مقرر شد پیش از سفر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در مهرماه سال جاری به تهران، نشست بانکی ویژه‌ای میان بانک مرکزی دو طرف و با حضور بانک های منتخب دو کشور برگزار شود که این پیشنهاد با استقبال معاون نخست وزیر ترکیه مواجه شد.

همچنین در نشست ویژه میان «مراد چاتین کایا» رئیس کل بانک مرکزی ترکیه و ولی الله سیف مقرر شد، نشست فوری کارگروه بانکی با حضور دو بانک مرکزی و نیز نمایندگان ۵ بانک ایرانی و ۳ بانک تراز اول دولتی ترکیه برگزار شود.

در پایان، یادداشت تفاهم همکاری های بانکی بین دو رئیس کل بانک مرکزی ایران و ترکیه امضا شد.

سیف همچنین توضیحات کافی درباره افزایش همکاری ها و نیز بهبود شرایط در دوران پسابرجام ارائه کرد.

گشایش شعبه بانک ملی در کراچی

رئیس شورای پول و اعتبار در حاشیه این اجلاس با همتای پاکستانی خود «طریق باجوا» نیز دیدار کرد. هدف از این دیدار اجرای سریع و بی وقفه یادداشت تفاهم پیشین میان دو کشور بود. در این دیدار مقرر شد استفاده از ارزهای محلی نهایتاً تا دو هفته دیگر عملیاتی شود.

همچنین از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار می توان به گشایش شعبه بانک ملی ایران در  کراچی اشاره کرد.

گفتنی است گردهمایی روسای کل بانک های مرکزی و مقامات پولی کشورهای عضو «سازمان همکاری های اسلامی» به میزبانی بانک مرکزی ترکیه در روزهای سی ام و سی و یکم شهریو ماه در شهر بودروم ترکیه برگزار شد.

این اجلاس به میزبانی بانک مرکزی ترکیه و باحضور روسای کل بانک های مرکزی ۲۱ کشور و نمایندگانی از صندوق بین المللی پول و بانک جهانی دربودروم ترکیه برگزار شد.

هدف از برگزاری این سمینار دور روزه ارائه سخنرانی و تبادل نظر میان روسای کل بانک های مرکزی کشورهای عضو به منظور توسعه و تعمیق همکاری های بانکی، مالی و اقتصادی بین اعضا، استفاده بهینه از منابع بودجه ای محدود این کشورها، اتخاذ سیاست های پولی و مالی دقیق، مصون نگاه داشتن اقتصاد این کشورها از ریسک های بالقوه و مخاطرات در بازارهای جهانی و نیز انطباق با استانداردهای بین المللی و همچنین توصیه برای ایجاد نظام مالی و بانکی قوی با تکیه بر ارتقای شاخص های بهبود اقتصادی از جمله موضوعات طرح شده در این اجلاس است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =