بدهی

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اعلام کرد: با توجه به سخت شدن سیاست پولی بانک های مرکزی، شرکت ها و خانوارها در حال به دردسر افتادن به دلیل داشتن وام با نرخ بهره پایین هستند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از رویترز، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اعلام کرد: رشد اقتصادی جهان در سال آینده میلادی به بیشترین سطح خود در ۸ سال اخیر خواهد رسید؛ این درحالی است که میزان بدهی خطرناک فزاینده و رشد کُند سرمایه گذاری می تواند فضای بیشتر برای بهبود شرایط اقتصادی را در جهان محدود کند.  

کارشاناسان اقتصادی این نهاد تجاری بر این باور هستند که شرایط فعلی در اقتصاد جهانی مثبت ارزیابی می شود؛ اما تا زمانی که شاهد تقویت در فعالیت های بخش خصوصی، بهبود بورس سرمایه و بالا رفتن دستمزدها نباشیم، ارقام پیش بینی شده برای رشد اقتصاد جهانی تغییر خواهند کرد؛ ضمن اینکه همچنان کارهایی باید انجام شود؛ اما با داده های درآمدی که با سیاست مالی و پولی حمایت می شوند، آرام می شویم.

به طور خاص سرمایه گذاری در شرکت ها به اندازه کافی برای جبران دارایی تحلیل رفته فعلی آنها انجام نشده و حتی به جای سرمایه گذاری بیشتر برای رشد مضاعف، سرمایه گذاری کمتر هم بوده است.

با وجود سرمایه گذاری ضعیف در بخش خصوصی، شرکت های و خانوارها در بسیاری از کشورها با گرفتن وام ارزان در حال به در دسر انداختن خود هستند؛ یعنی نرخ بهره فعلی آنها پایین است و به دنبال سفت و سخت شدن سیاست پولی بانک های مرکزی و افزایش نرخ بانکی، با انباشتی از بدهی روبرو خواهند شد.

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی پیش بینی کرد، رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی به ۳.۶ درصد و این رقم برای سال ۲۰۱۸ میلاد ۳.۷ درصد خواهد بود؛ اما رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳.۶ درصد برآورد می شود.

همچنین سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پیش از این رشد اقتصاد جهانی را در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳.۵ درصد پیش بینی کرده بود؛ اما چشم انداز خود از رشد اقتصاد جهانی را برای سال ۲۰۱۸ میلادی بدون تغییر اعلام کرد.

این سازمان پیش بینی خود از رشد اقتصادی منطقه یورو را در سال جاری میلادی ۲.۴ درصد و برای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب ۲.۱ درصد و ۱.۹ درصد اعلام کرد و این رقم را برای آمریکا در سال ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب ۲.۲ درصد، ۲.۵ درصد و ۲.۱ درصد برآورد کرد.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، رشد اقتصادی ژاپن را در سال جاری. ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب ۱.۵ درصد، ۱.۲ درصد و یک درصد پیش بینی کرد و رشد اقتصادی چین را در سال ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب ۶.۸ درصد، ۶.۶ درصد و ۶.۴ درصد عنوان کرد. همچنین این نهاد، رشد اقتصادی بریتانیا را در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱.۱ درصد برآورد کرد و در مجموع روند اقتصادی این منطقه را کم رونق دانست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =