عروسک روسیه

مسکو-ایبِنا- فروش صنایع دستی روسیه به ویژه عروسک های روسی «ماتروشکا»این روزها بیش از هر زمان دیگری رونق گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، یکی از مهم ترین صنایع دستی روسیه، عروسک های «ماتروشکا» یا عروسک های تودرتوی کشور روسیه است. این عروسک مجموعه‌ای از عروسک های کوچک‌شونده است که به ترتیب داخل دیگری قرار می‌گیرد.

ماتروشکا عروسک‌های چوبی درون‌تهی معروف روسی است که از چوب درخت زیرفون (کُپ) و در تعداد ۵ یا بیشتر یا کمتر و به صورت تو در تو با تزیینات و رنگ آمیزی متنوعی ساخته می‌شود. 

ماتروشکا از اواخر سدهٔ نوزده میلادی به عنوان نماد و هدیه یادگاری روسیه درآمده‌است.

تقریبا در تمامی خیابان های روسی، مغازه ها، فروشگاه ها، حتی دکه هایی برای فروش این عروسک وجود دارد.  

قیمت پایه ماتروشکا از ۶۰۰ روبل آغاز شده و تا ۳ هزار روبل بالا می رود.  

تفاوت قیمت این عروسک به تنوع رنگ آمیزی و اندازه آن و البته محل فروش ماتروشکا بستگی دارد.  

از دیگر صنایع دستی روسی که این روزها فروش خوبی بین هواداران فوتبال و گردشگران خارجی دارد می توان به شطرنج های چوبی، کلاه های «اوشانکا»، کهربای روسی، شال و روسری، «خوخلوما»، جعبه های لاکی، والنکی یا چکمه های روسی، صنایع دستی پوستی، شکلات و شیرینی، لعاب روسی، شال اورنبورگ، سماور روسی و ...اشاره کرد.  

جعبه های لاکی در میان صنایع دستی روسی؛ یکی از زیباترین صنایع  محسوب می شوند. این جعبه های زیبا از مواد مخصوصی ساخته شده و دارای ساختاری از چوب هستند.

همچنین شال و روسری مخصوص روس ها که «پاولوو پوساد» نامیده می شود نیز این روزها به خوبی به فروش می رود. پوساد شهر کوچکی است که فاصله چندانی با مسکو ندارد. کارخانه شال و روسری این شهر که در قرن ۱۸ میلادی تاسیس شده، بسیار معروف است.  

این شال ها معمولاً دارای طرح هایی با گل های روشن هستند و با تنوعی از رنگ های مختلف به فروش می رسند. شال و روسری های روسی در اندازه های بزرگ و زیبا و تقریبا همانند شال و روسری هایی که زنان ایران در شمال شرقی کشورمان به سر می کنند، طراحی شده اند.

«اوشانکا» یا کلاه سنتی خز که یکی از کلاه های سنتی روسیه است، هواداران بسیاری بین هواداران فوتبال و گردشگران خارجی دارد. این کلاه که در رنگ های متنوع طراحی شده اند تا زیر چانه ها و گوش ها رو می پوشاند و در فصل زمستان بسیار گرم و راحت هستند.  

«صوفیا گوتسف» یکی از مغازه داران نزدیک میدان سرخ در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا در رابطه با افزایش فروش محصولات صنایع دستی گفت: به دلیل آغاز بازی های جام جهانی، تعداد گردشگران خارجی بسیار افزایش یافته و ما روزانه بین ١٥ تا ٣٠ درصد افزایش یافته است.  

وی تصریح کرد که با این حال قیمت ها نه تنها افزایشی نداشته اند بلکه برای فروش بیشتر تا ٢٠ درصد تخفیف نیز اعمال شده است.  

با این حال همچنان بسیاری از مشتریان اعتقاد دارند که قیمت های محصولات صنایع دستی روسیه گران است.  

رقیب اصلی در فروش محصولات صنایع دستی اما عروسک های مخصوص جام جهانی است که از پایه قیمتی ٥٠٠ روبل تا ٢ هزار روبل به فروش می رسد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =