بورس

یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: بورس به دلیل ورود نقدینگی و حمایت های دولت از یکسو و نوسان شدید بازارهای موازی از سویی دیگر به بازار جذابی برای سرمایه گذاران تبدیل شده است.

رضا قرایلو در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، ‌درباره وضعیت بازار سهام و رشد شاخص بورس گفت: به دلیل حجم بالای نقدینگی در و ریسک های بالا در حوزه کسب و کار، در ماه های اخیر در بازارهای مختلف مالی  شاهد نوسان های زیادی بوده ایم، که این اتفاق باعث شد تا در بخش ارز، طلا و مسکن شاهد نوسان های شدیدی باشیم.

مدیریت نوسان در بورس

این تحلیل گر در ادامه افزود: نگاهی به تحولات ماه های اخیر نشان می دهد به دلیل رشد سریع نرخ ارز و تاثیرات آن، به بازار سرمایه توجه خاصی نشد اما بعد از آنکه نوسان های شدید بازارهای مالی به خصوص ارز، سکه و طلا ادامه پیدا کرد، بازار سرمایه به عنوان یک بازار باثبات که مدیریت نوسان در آن همانند سایر بازارهای دیگر پیچیده نیست به محلی تازه برای جذب و هدایت نقدینگی ها تبدیل شد.

تاثیر نرخ ارز شرکت های صادرات محور

این کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر نرخ ارز شرکت های صادرات محور در رشد بورس اظهار داشت: در ابتدا این شرکت ها ملزم به فروش به نرخ ۴۲۰۰ تومان بودند که در بازار غیر رسمی، دلار با نرخ بیش از ۶ هزار تومان به فروش می رسید و الزام شرکت ها به فروش ارز ناشی از صادرات به نرخ ۴۲۰۰ تومان، باعث شده بود که میزان فروش اینگونه شرکت ها تحت تاثیر قرار بگیرد به طوری که آنها نتوانند سود بالایی را شناسایی کنند.

قرایلو در ادامه افزود: اما در ادامه با تغییرات صورت گرفته برای شرکت های صادرات محور و تغییر نرخ فروش ارز از سوی اینگونه شرکت ها، شاهد ورود حجم مناسبی از نقدینگی به بازار سرمایه به خصوص بازار سهام بودیم که شرکت های پتروشیمی، فلزی، کانی ها، معدنی ها و ... نقش پُررنگی را در این وضعیت بر عهده داشتند.

تاثیر ریسک ها

این کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر ریسک ها در تغییر نگاه سرمایه گذاران در بازارهای مالی نیز گفت: در شرایطی که نوسان های اقتصادی در هر کشوری رخ می دهد تردید ها برای سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه پذیر افزایش پیدا می کند و در عین حال ریسک سیستماتیک در بازار افزایش می یابد و به طبع آن سهامداران با حساسیت و نگرانی های بیشتری نسبت به سرمایه گذاری و معاملات خود اقدام می کنند و نگاه خود را از سرمایه گذاری بلندمدت به سمت سرمایه گذاری کوتاه مدت تغییر می دهند که این اتفاق می تواند در رکود بازار سهام تاثیرگذار باشد.

نگاه سرمایه گذاران

در عین حال در وضعیت نوسان شدید بازارهای مالی، به دلیل افزایش ریسک های اقتصادی و سیاسی، سرمایه گذاران تمایل بیشتری دارند که در بازارهای ارز، طلا و مسکن سرمایه گذاری کنند و اینگونه واکنش ها تنها در اقتصاد ایران شکل نمی گیرد و همه کشورهایی که این گونه ریسک ها در آن شکل گیرد، تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بازار سهام ضعیف و در بازارهای دیگر همانند طلا و سکه افزایش می یابد.

دورنمای حرکت بورس

قرایلو درباره دورنمای حرکت بورس در میان و بلندمدت، گفت: تصمیماتی که درباره نرخ ارز ناشی از صادرات شرکت ها اعمال شده و از سویی دیگر، وضعیت شاخص های کلان اقتصادی و آینده تحریم ها که آمریکا می تواند با تصمیم سازی های جدید زمینه ساز اتفاق های تازه تری در آن شود آینده بورس را ترسیم می کند.

عوامل تاثیرگذار در روند بازار سهام

این تحلیل گر بازارهای مالی در ادامه افزود: شیوه ارتباط های سیاسی داخلی و بین المللی، اجرای پروژه های کلان اقتصادی، شرایط تولید و فروش شرکت ها، تصیم گیری های تازه درباره نرخ ارز، نرخ سود بانکی، کنترل نقدینگی و تعرفه صادرات و واردات از مهم ترین عواملی هستند که می توانند در ماه های آینده شرایط بازار سرمایه و بازار سهام را مشخص کند که روند کلی آن را تثبیت وضعیت های فوق مشخص می کند.

نقش سیاست و اقتصاد در تالار شیشه ای

افزون بر این، این یک واقعیت است که هرچه پایداری بیشتری در نظام اقتصادی، سیاست خارجی و تعامل سازنده ایران با دنیا شکل بگیرد، یکی از بازارهای مالی که در ایران به شدت تحت تاثیر مستقیم و مثبت قرار می گیرد بورس است که می تواند زمینه ساز رشد عمومی قیمت سهام و شاخص های اصلی بورس شود و این اتفاق می تواند سهامداران به سمت داد و ستدهای پُر رونق هدایت کند و در مقابل آن با کاهش سفته بازی ها و نوسان بازارهای موازی «ارز، سکه، طلا، مسکن، خودرو و ...» موج منفی شکل گرفته به موج های مثبت و تاثیرگذار در بورس ختم می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =